Mali goście w Bibliotece
Wtorek, 22-06-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta
Liczba wyświetleń: 1978Następna
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Mali goście w Bibliotece
Tekst pisany od wieków stanowi podstawę oddziaływań wychowawczych. W dobie internetu, telewizji, szybkiego przekazu informacji jego znaczenie jest nadal aktualne. Ludzie wciąż sięgają po książki, doceniając ich niepowtarzalną atmosferę i świat, w jaki nas przenoszą. Odkąd istnieje literatura dla dzieci, towarzyszy jej również wiara, że książka ma głęboki wpływ na ich rozwój, pomaga ukształtować dziecięcą wrażliwość i moralność. Uczy odróżniać dobro od zła, zachęca do szlachetnych zachowań, wyrabia poczucie godności i obowiązku. Ale jak zaszczepić w dziecku miłość do książek? Może warto zacząć od wycieczki do biblioteki...
Od takiej wycieczki zaczęły helskie przedszkolaki. W środę 16 czerwca nasza Biblioteka miała przyjemność gościć cztery grupy przedszkolne wraz z wychowawczyniami. Dla wielu dzieci było to pierwsze spotkanie z biblioteką, jej pracownikami i książkami. Dzieci miały okazję poznać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących biblioteki oraz jej funkcjonowania : Skąd się biorą książki w bibliotece? Kto pisze książki? Po co stawia się pieczątki w książkach? Co oznaczają numerki napisane w książkach? Kto może korzystać z biblioteki? Co należy zrobić aby zostać czytelnikiem?....
To tylko niektóre problemy nurtujące przedszkolaki. Było wspólne zwiedzanie pomieszczeń bibliotecznych, zapoznanie z regulaminem oraz dźwiganie najcięższej książki z bibliotecznych zbiorów. Starsze dzieci otrzymały ulotki o zajęciach odbywających się w Bibliotece, a na wszystkich czekała słodka niespodzianka.
Dzięki takim spotkaniom biblioteka ma szansę stać się dla dziecka miejscem magicznym. Miejscem, w którym może się wyciszyć, potrafi uszanować obecność innych osób. Miejscem, dzięki któremu rozwija swój język i wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy się umiejętności mówienia i słuchania, kształtuje swoją wrażliwość, doskonali pamięć, a także zaspokaja ciekawość poznawczą oraz potrzeby emocjonalne. Książka powinna się kojarzyć dziecku z radością i przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.
Stwarzajmy dzieciom możliwości kontaktu z książką, pamiętając, że czytanie jest podstawową umiejętnością współczesnego człowieka. Bez niej nie jest możliwe funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Miejmy więc nadzieję, że nasi przedszkolacy zostaną w przyszłości czytelnikami i będą starali się przejmować pozytywne wzorce z literatury oraz stosować je w życiu codziennym.
A czy Ty, drogi Czytelniku, pamiętasz swoją ulubioną książkę z dzieciństwa?
A czy chciałbyś, aby Twoje dziecko pamiętało swoją?...
Daj Mu na to szansę! Spotkajmy się w bibliotece...