PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Kolejne emisje Dukatów poświęconych latarniom morskim
Wtorek, 06-07-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 1995
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Kolejne emisje Dukatów poświęconych latarniom morskim

2010-07-06


Rozpoczęła się długo oczekiwana emisja kolejnych Dukatów Lokalnych z wizerunkami latarni morskich - dla Gdańska, Władysławowa, Helu i Krynicy Morskiej.
Podobnie jak poprzednie, promują one nadbałtyckie samorządy i mają szansę stać się jednymi z najciekawszych dukatów lokalnych ostatnich lat.

Na początku lipca tego roku w ręce kolekcjonerów trafiły kolejne  Dukaty z wizerunkami latarni: Talary Gdańskie (dla Gdańska), Władki (dla Władysławowa), Hele (dla Helu) oraz Dukaty Krynickie (dla Krynicy Morskiej).


Dukaty te są kontynuacją serii poświęconej latarniom morskim, których w Polsce jest 15. Dotychczas wyemitowano dukaty promujące 12 samorządów. Już w 2008 roku współpracę z Mennicą Polską w tym zakresie podjęły Jastarnia, Świnoujście, Ustka i Kołobrzeg, dzięki czemu miłośnicy morza i numizmatyki mogą mieć w swoich kolekcjach Merki, Wyspiarze, Słupie i Kołobrzeżanki. W 2009 roku do grona tych samorządów dołączyły miasta Choczewo, Mielno, Rewal i Darłowo.

Dlaczego medalierzy i mincerze Mennicy Polskiej podjęli tematykę tych obiektów? Bo niewiele jest budowli, które tak jednoznacznie kojarzą się z morzem. Wszystkie Dukaty Lokalne dla nadmorskich samorządów mają taką samą specyfikację techniczną. Mincerze wybili je w bimetalu, czyli na krążku monetarnym z miedzioniklowego rdzenia i mosiężnego pierścienia. Wyglądają one podobnie jak monety dwuzłotowe, mają tę samą średnicę (27 mm) i jednakowy wzór awersu. Różni je wizerunek latarni na rewersie, nazwa emitenta i samego dukata.

 Obiegowymi bimetalicznymi Dukatami można posługiwać się w nadbałtyckich punktach handlowych wymieniając je w okresie emisji na towary i usługi. Po zakończeniu emisji stają się one walorami kolekcjonerskimi i inwestycyjnymi. 7 Merków, które Mennica przygotowała dla Jastarni w 2008 roku, na aukcjach numizmatycznych wyceniane jest na 35-40 złotych (a podczas emisji odpowiadały równowartości 7 złotych).

Poza obiegową wersją stopową, każdy Dukat wyemitowany został w wersji srebrnej i złotej (tegoroczne nie posiadają wersji złotej). Srebrne mają dodatek w postaci cyrkonii, który imituje światło latarni. Wykonane z metali szlachetnych nadbałtyckie numizmaty są uzupełnieniem emisji. Wystarczy przejrzeć internetowe aukcje na rynku wtórnym, żeby szybko przekonać się, że kolekcjonerzy z całego kraju żywo interesują się kruszcowymi Merkami, Władkami czy Wyspiarzami. A nakłady dukatów są bardzo niskie- bimetalowych wynoszą 15 tys. sztuk, srebrnych 500 sztuk.

Seria poświęcona latarniom morskim cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To nie tylko doskonała pamiątka z wakacji i wartościowe uzupełnienie kolekcji każdego kolekcjonera, ale przede wszystkim odporne na zniszczenie narzędzie promocji nadbałtyckich samorządów i nadmorskich latarni.

Źródło: http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dep=73249
Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6