PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
17 lipca - "Wołam do Ciebie Człowieku"
Piątek, 16-07-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 1771
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
W ramach X Międzynarodowego Letniego Festiwalu Kultury i Sztuki w Helu 17 lipca 2010 roku o godz. 20.00 zapraszamy do Kościoła Bożego Ciała w Helu


kosciol

 na koncert

"Wołam do Ciebie Człowieku"



Koncert poświęcony
Janowi Pawłowi II
i Matce Teresie z Kalkuty


Wystąpią:

Grażyna Barszczewska – recytacja

Robert Grudzień – organy


koncert



PROGRAM

„Wołam do Ciebie człowieku” - to spektakl teatralno - muzyczny w oparciu o życie Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty, która wskazuje dzisiejszemu człowiekowi drogę pojednania i trwałego pokoju.
Uczy nas radości, prawdy i miłości. Ze szczególnym wzruszeniem Jan Paweł II wspominał Matkę Teresę, wielką służebnicę ubogich, Kościoła i całego świata.
Jej życie było świadectwem godności i uprzywilejowania pokornej służby. Wybrała nie tyle bycie najmniejszą, ile służebnicą najmniejszych i najsłabszych. Jako prawdziwa matka ubogich pochylała się nad osobami doświadczającymi ubóstwa w różnej postaci.
Jej wielkość polega na zdolności dawania bez obliczania kosztów, dawania “aż do bólu”. Jej życie było radykalnym przeżywaniem i śmiałym głoszeniem Ewangelii. Zapraszamy do wysłuchania spektaklu, opartego na scenariuszu aktorki i reżysera - Grażyny Barszczewskiej oraz muzyce Roberta Grudnia.
Życie i drogę do świętości będą przeplatać: poezja Karola Wojtyły i Jana Pawła II oraz myśli i fragmenty listów Matki Teresy z Kalkuty – tej, która wspierała biednych, opiekowała się chorymi i głodnymi. Tam gdzie dostrzegła konieczne potrzeby, przychodziła z pomocą, kierując się miłością serca.


Grażyna Barszczewska

Aktorka teatralna i filmowa o zaskakująco szerokim i wszechstronnym
emploi – od lirycznych amantek po charakterystyczne „monstra”). „Amantka z pieprzem” – jak nazwał ją jeden z wybitnych reżyserów filmowych. Ma w swoim dorobku ponad 150 wiodących ról dramatycznych i komediowych w teatrze, filmie i telewizji, występy w Kabarecie Dudek i na estradzie, recitale piosenek, nagrane płyty. Jej charakterystyczny, intrygujący głos znają także słuchacze audycji Polskiego Radia. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami w kraju i za granicą.
Urodziła się w Warszawie, 1 maja 1947r. Zna język angielski i rosyjski.
Wykształcona muzycznie – gra na fortepianie. Ukończyła PWST w Krakowie. Od 1983r. związana z zespołem Teatru Polskiego w Warszawie.
Zadebiutowała rolą Niny Zariecznej w dyplomowym spektaklu „Czajki” A.
Czechowa w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Po dwóch pracowitych sezonach otrzymała angaż do warszawskiego teatru Ateneum, w którym przez dziesięć lat grała role liryczne, dramatyczne i komediowe, zaskakując krytykę i widzów także odważnymi rolami charakterystycznymi. W Warszawie na szerszą skalę rozpoczęła współpracę z teatrem telewizji i filmem.
Ogromną popularność przyniosły Grażynie Barszczewskiej wiodące role w
serialach telewizyjnych (m.in. niezapomniana Nina Ponimirska w znakomitej
ekranizacji „Kariery Nikodema Dyzmy”. W 1982 r. po sukcesie Gizeli w „Dwojgu na huśtawce” (reż. K. Kutz) została zaproszona przez Kazimierza Dejmka do roli Olivii w „Wieczorze Trzech Króli” W. Szekspira w Teatrze Polskim. W ciągu wielu sezonów kreowała role z wielkiego repertuaru. Poza macierzystym Teatrem Polskim występuje gościnnie na innych scenach warszawskich (Roma, Ateneum, Komedia, Kwadrat, Nowy), a także pozastołecznych (Kraków, Kalisz, Tarnów, Wrocław). W 2004 r. w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego wyreżyserowała
„Zazdrość” Esther Vilar. Publikowała również reportaże z podróży filmowych w „Twoim Stylu” i „Rzeczpospolitej”, a także pisała felietony do miesięcznika „Warsaw Point”.
Za osiągnięcia zawodowe została dwukrotnie uhonorowana nagrodą
pierwszego stopnia Komitetu ds. Radia i Telewizji (1984 i 1988), Wielkim
Splendorem (1999), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003), srebrną Glorią Artis (2007), Złotym Mikrofonem (2007), a także indywidualnymi nagrodami za role teatralne (Szczecin i Wrocław). W 2008 roku otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Za działalność charytatywną połączoną ze sztuką „Solo na dwa głosy” została wyróżniona „Motylem 2001” oraz honorowym członkostwem Stowarzyszenia Chorych na SM, zaś w 2009 roku otrzymała odznaczenie Ambasadora SM. Wraz z mężem Alfredem Andrysem wspiera fundację na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie.


Robert Grudzień

Urodzony w Radomiu, ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie w klasie
organów prof. Zdzisława Jańczuka. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Musikhochschule w Duesseldorfie w klasie prof. Mirosława Pietkiewicza i Christopha Schoenera /organy/, Wernera Smigielskiego /klawesyn/, Kajetana Mochtaka /fortepian/. Jako stypendysta fundacji muzycznej w Zurichu odbył kurs mistrzowski u prof. J. Gouillou oraz w klasie D.Rotha, H.Haselboecka, G.Boveta, L.Rogga.
Koncertuje stale na terenie całego kraju oraz za granicą. Na koncie Artysty
są liczne nagrania płytowe, i nagrania dla stacji radiowych i telewizyjnych.
Współpracuje z wielkim artystami i znanym solistami , dyrygentami i zespołami, jak m.in. w duecie z sopranistką Teresą Żylis-Gara, tenorem Wiesławem Ochmanem, barytonem Zbigniewem Maciasem, wirtuozem Fletni Pana Georgijem Agratiną, flecistą Grzegorzem Olkiewiczem, sopranistką Yoshiko Hara, Wolfgangiem Ebnerem - róg alpejski, wiolonczelistą Wolfgangiem Panhoferem, Helmutem Demmerem trębaczem, pianistą Arturem Jaroniem oraz gitarzystą Romualdem Erencem.
Współpracuje z Poznańskimi Słowikami.
Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywającego się w 48 miastach na terenie Polski płdn.-wsch. Często powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów a także remontów i restauracji historycznych organów.
W 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu d/s Radia i Telewizji za twórczość
radiową. W 1991 i 1992 roku otrzymał stypendium twórcze Wojewody
Radomskiego w dziedzinie muzyki. Otrzymał szereg dyplomów, nagród i wyróżnień od m.in. Ministerstwa Kultury i Sztuki. W roku 1996 obchodził jubileusz 10-lecia pracy artystycznej. Czytelnicy "Gazety Wyborczej" przyznali mu tytuł Radomianina Roku 1994. Jest honorowym obywatelem m. Leżajska, Zelowa, Stalowej Woli, Jędrzejowa oraz przyjacielem Miasta Mielca. Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatora festiwali organowych i akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykładowca na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego.
Ostatnim wielkim sukcesem Artysty był cykl koncertów zorganizowanych
przez niego, z jego udziałem jako solisty , oraz udziałem wirtuoza Fletni Pana prof. G. Agratiny ,pod dyrekcją samego Krzysztofa Pendereckiego m.in. z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, które spotkały się z ogromnym uznaniem publiczności i odbiły bardzo szerokim echem w mediach w Polsce i poza granicami.


Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6