Guinness World Records™ Day!!!
Piątek, 12-11-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta
Liczba wyświetleń: 1482Następna
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Guinness World Records™ Day!!!
Historia księgi Guinness World Records
W 1951 roku Sir Hugh Beaver, piastujący wówczas stanowiska dyrektora generalnego Browarów Guinness World Records, wybrał się na polowanie, w trakcie którego wywiązała się dysputa na temat, który z europejskich ptaków łownych jest najszybszy – siewka złota czy szkocka kuropatwa? Wtedy wpadł na pomysł, że książka, w której można by znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania, ma szansę na zdobycie popularności. I nie mylił się.
Zamysł Sir Hugh Beavera nabrał realnych kształtów, kiedy braciom Norrisowi i Rossowi McWhirterom, prowadzącym w Londynie agencję zbierającą materiały faktograficzne, zlecono opracowanie kompilacji, która stała się początkiem Księgi Rekordów Guinness World Records. Pierwsze wydanie ukazało się na rynku 27 sierpnia 1955 roku, a już w okresie Świąt Bożego Narodzenia książka znalazła się na czele brytyjskiej listy bestsellerów.
Od tamtej pory Księga Rekordów Guinness World Records™ stała się powszechnie uznaną i rozpoznawalną marką, a wydawca zyskał niekwestionowaną pozycję światowego lidera w gromadzeniu informacji o rekordowych wyczynach. Żadna inna organizacja na świecie nie zbiera, weryfikuje, autoryzuje i upowszechnia informacji o światowych rekordach, o porównywalnym zasięgu tematycznym i regionalnym, a co najważniejsze wiarygodności.
Zespół Zarządzający Rekordami pieczołowicie obserwuje i weryfikuje poprawność oraz merytoryczną zasadność każdego Światowego Rekordu Guinness World Records™, a grupa Kierowników Rekordów działa w sposób niezwykle obiektywny i bezstronny, z najwyższą dbałością o wiarygodność przekazywanej informacji. Wyczyn lub zjawisko zyskuje miano Światowego Rekordu Guinness World Records™ jedynie wtedy, kiedy faktycznie zostanie sprawdzone, zweryfikowane i ponad wszelką wątpliwość uznane za autentyczne i znaczące.
Warto wspomnieć, że publikacja sama w sobie stała się zjawiskiem rekordowym. Księga Rekordów Guinness World Records™, która sprzedała się w ogólnej liczbie ponad 100 milionów, miała swoje wydania w 37 wersjach językowych i ukazuje się w ponad 100 krajach, to prawdziwy bestseller w dziedzinie książek autorskich na świecie!
W 2005 r., kiedy sprzedano 100-milionowy egzemplarz księgi Guinness World Records, i stała się ona najlepiej sprzedającą się książką wszech czasów, zdecydowaliśmy się uczcić ten fakt, ustanawiając Dzień GWR (jeśli wolno tak powiedzieć)…
Miał to być dzień, w którym cieszylibyśmy się z przyjemności i emocji bicia rekordów i zapraszalibyśmy poszczególne osoby lub grupy z całego świata, aby wzięły w nim udział. Nazwaliśmy go…
GUINNESS WORLD RECORDS DAY
Obecnie, po 5 latach, Guinness World Records Day urósł do rangi wydarzenia naprawdę międzynarodowego. W zeszłym roku ponad 300 000 ludzi w 15 krajach brało udział w ponad 50 próbach bicia rekordów!
Niektóre z nich to:
- Najszybsze łóżko ( UK )
- Największy obraz wykonany oświetleniem LED (Irlandia)
- Najwięcej pocałunków w ciągu minuty (Francja)
- Największa piłka z gumek (USA)
- Największy bochenek chleba (Brazylia)
- Najwięcej kufli piwa przeniesionych o 40 m (Niemcy)
- Najwięcej dorosłych czytających dzieciom (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
- Najdłuższy kebab (RPA)
- Największa ilość tańczących par
Jeżeli planujesz obecnie pobicie rekordu i złożyłeś u nas wniosek, dlaczego nie miałbyś przyłączyć się do obchodów Guinness World Records Day, w czwartek, 12 listopada? Poszukujemy kilku wybranych konkurencji ze wszystkich zakątków świata. Dajemy pierwszeństwo próbom szczególnie widowiskowym lub odzwierciedlającym w jakiś sposób narodową tożsamość twojego kraju, co moglibyśmy sfilmować i włączyć do naszej międzynarodowej kroniki filmowej Guinness World Records Day – która wysyłana jest do mediów we wszystkich częściach świata!
A więc naprzód! Dołącz do nas podczas Guinness World Records Day 2009, rejestrując się poprzez http://www.guinnessworldrecords.com/member.
Źródło: http://www.guinnessworldrecords.com/pl/history.aspx