PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Światową Inicjatywę Zwalczania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Piątek, 19-11-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 1321
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Ogólnoświatowa kampania edukacyjna
poświęcona POChP



Koalicja pracowników opieki zdrowotnej, towarzystw medycznych, stowarzyszeń pacjentów i organizacji rządowych w ponad 50 krajach prowadzi ogólnoświatową kampanię uświadamiającą, poświęconą przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), która jest jedną z najczęstszych, a jednocześnie najmniej znanych przyczyn zgonów.

Kampania została zainaugurowana (...) i jest koordynowana przez Światową Inicjatywę Zwalczania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, znaną pod akronimem GOLD (od ang. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease).


http://www.goldcopd.com/Guidelineitem.asp??l1=2&l2=1&intId=1669



POChP - jest postępującą chorobą, która utrudnia oddychanie.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z powodu POChP co roku umiera na świecie ponad 2,75 miliona ludzi. Zajmuje ona wraz z AIDS czwarte miejsce wśród przyczyn zgonów; wyprzedzają ją tylko choroby serca, udar mózgu i zapalenie płuc. "W Polsce na POChP cierpi ponad 2 miliony ludzi, co roku umiera na nią blisko 15 tysięcy, a ponad 10 milionów jest zagrożonych tą chorobą z powodu palenia papierosów, które jest jej główną przyczyną"


Celem kampanii, koordynowanej w Polsce przez lokalny Komitet Wykonawczy GOLD pod przewodnictwem profesor Ewy Niżankowskiej-Mogilnickiej z Collegium Medicum UJ w Krakowie, jest zmniejszenie częstości zgonów i inwalidztwa z powodu POChP w podobny sposób, jak w przypadku chorób serca, czyli dzięki wczesnemu wykrywaniu i skutecznemu leczeniu. Kampania obejmuje informacje na temat POChP w środkach masowego przekazu oraz szeroko zakrojone akcje poradnictwa i badań wykrywających tę chorobę u osób zagrożonych.
Badania takie są prowadzone m.in. w ramach Narodowego Programu Wczesnego Rozpoznawania i Profilaktyki POChP, realizowanego przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc. Jedną z głównych przeszkód w skutecznym zwalczaniu POChP jest bowiem to, że u ponad połowy chorych jest ona nierozpoznana. Im wcześniej rozpozna się POChP i zastosuje odpowiednie leczenie, tym większe są szanse chorego na zachowanie możliwie najlepszej czynności płuc. Opracowany przez organizatorów ogólnoświatowej kampanii prosty kwestionariusz (zamieszczony poniżej) pomoże pacjentom i lekarzom wykrywać wczesne objawy POChP.



Kampania jest skierowana również do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, by zmienić błędne przekonanie, że możliwości pomocy chorym na POChP są niewielkie.


Źródło:
http://www.mp.pl/gold/show.php?aid=13489&PHPSESSID=C85C8E7BA4994FE8893CBC64FA679CC4






Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6