EUROPEJSKI TYDZIEŃ AUTYZMU
Środa, 01-12-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta
Liczba wyświetleń: 1380Następna
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Europejski Tydzień Autyzmu
Coroczne święto osób autystycznych i ich rodzin mające na celu rozbudowanie świadomości oraz kształtowanie postaw społecznych w stosunku do osób dotkniętych tym zaburzeniem. W ostatnich latach znacząco wzrosła ilość zdiagnozowanych przypadków, w których stwierdzono autyzm lub jego elementy.
Obecnie szacuje się, że na autyzm cierpi ok. 30 tys. osób w Polsce, w tym 10 tys. osób dorosłych.
Czym jest autyzm?
W jaki sposób możemy pomóc ludziom nim dotkniętym, ludziom, którzy tylko sprawiają wrażenie, iż żyją wśród nas. Czy możliwe jest rozbicie szklanego klosza, który stanowi niewidzialną granicę pomiędzy człowiekiem autystycznym, a naszym światem?
Autyzm jest zaburzeniem niewidocznym – nie da się go dostrzec w wyglądzie osoby, która się z nim boryka. O osobach autystycznych mówi się na każdym poziomie inteligencji, od poważnie upośledzonych do niezwykle utalentowanych, od niemówiących do bardzo elokwentnych.
Objawami autyzmu są:
- zaburzenia rozwoju emocjonalno-społecznego,
- zaburzenia słownego i bezsłownego porozumiewania się z otoczeniem oraz rozwoju wyobraźni,
- ograniczony repertuar czynności i zainteresowań.
Wiodącym priorytetem w terapii i edukacji jest zrozumienie dziecka, potem autyzmu w dziecku, a następnie całościowe spojrzenie na dziecko skryte za autyzmem. Autystyczne dzieci często doświadczają swojego otoczenia jako chaosu, bombardowania rozpraszającymi bodźcami, które są przyczyną stresu.
„Gdyby inni choć przez parę minut mogli poczuć, jak to jest mieć autyzm, wiedzieliby jak nam pomóc” – Therese Joliffe
PRAWA OSÓB Z AUTYZMEM
Karta Praw Dla Osób Autystycznych – przyjęta przez Parlament Europejski 9 Maja 1996 r.
1. Prawo obywatelskie osób autystycznych do niezależnej i wartościowej egzystencji pozwalającej na pełne rozwinięcie możliwości i wykorzystanie szans życiowych
2. Prawo obywatelskie osób autystycznych do łatwo dostępnej , bezstronnej i dokładnej diagnozy i opinii lekarskiej.
3. Prawo obywatelskie osób autystycznych do łatwego i odpowiedniego wykształcenia.
4. Prawo obywatelskie osób autystycznych ( a także reprezentantów) do pełnej partycypacji w procesie podejmowania decyzji kształtujących ich przyszłość :w miarę możliwości, życzenia jednostek indywidualnych powinny być zapewnione i uwzględnione .
5. Prawo obywatelskie osób autystycznych do odpowiedniego i łatwo dostępnego mieszkania .
6. Prawo obywatelskie osób autystycznych do wyposażenia, pomocy i opieki niezbędnej do zapewnienia w pełni produktywnej egzystencji gwarantującej szacunek i niezależność.
7. Prawo obywatelskie osób autystycznych do zarobku i odpowiedniego wynagrodzenia zapewniającego niezbędne wyżywienie ,odzież , mieszkanie , a także gwarantującego zaspokojenie wszystkich pozostałych potrzeb życiowych
8. Prawo obywatelskie osób autystycznych do uczestniczenia w miarę możliwości ,w procesie rozwoju i zarządzania placówkami specjalnymi, które stworzono w celu zapewnienia im niezbędnej opieki.
9. Prawo obywatelskie osób autystycznych do odpowiedniej porady i opieki zapewniającej poprawę kondycji fizycznej , ochronę zdrowia psychicznego i zaspokojenie potrzeb duchowych, w ramach których należy uwzględnić także odpowiednie metody terapeutyczne i leczenie farmakologiczne , mając na uwadze zapewnienie bezpiecznej terapii uwarunkowanej prawami i przywilejami osoby zainteresowanej.
10. Prawo obywatelskie osób autystycznych do odpowiedniego wykształcenia i szkolenia zawodowego wykluczającego dyskryminację i stereotypy: szkolenie i zatrudnienie powinny uwzględniać zdolności i prawo wyboru jednostki.
11. Prawo obywatelskie osób autystycznych do korzystania ze środków transportu i nieograniczonej swobody poruszania się .
12. Prawo obywatelskie osób autystycznych do uczestniczenia i korzystania z dóbr kulturalnych , możliwości uczestniczenia w różnych formach działalności rozrywkowej , wypoczynku i sportu
13. Prawo obywatelskie osób autystycznych do korzystania z tych samych udogodnień, usług,a także możliwości aktywnej współpracy i działania w społeczeństwie .
14. Prawo obywatelskie osób autystycznych do nawiązywania stosunków o charakterze seksualnym , a także innych związków , między innymi małżeńskich ,pozbawionych zniewolenia.
15. Prawo obywatelskie osób autystycznych do korzystania z porady prawnej i usług adwokackich , a także do pełnej opieki prawnej i ochrony ustawowej.
16. Prawo obywatelskie osób autystycznych do egzystencji pozbawionej lęku i poczucia zagrożenia związanego z bezprawnym umieszczeniem w szpitalu psychiatrycznym albo w innych instytucjach ograniczających swobodę i wolność osobistą.
17. Prawo obywatelskie osób autystycznych do niezależnej i pełnej egzystencji pozbawionej cierpienia i bólu fizycznego albo zaniedbania
18. Prawo obywatelskie osób autystycznych do uniezależnienia się od nadużywania i przedawkowania środków farmakologicznych .
19. Prawo obywatelskie osób autystycznych do uzyskania przystępnych informacji udzielanych osobom autystycznym (ich reprezentantom) , dotyczących danych pochodzących z akt personalnych rejestrów medycznych, psychologicznych i edukacyjnych.
Tekst aż się prosi by zadać pytanie: jak się ma Karta Praw Dla Osób Autystycznych do polskich realiów?
Źródło:
http://www.kta-bielsko.pl/?p=149
http://kuratorium.kielce.pl/4935/europejski-tydzien-autyzmu-1-7-grudnia-2008