Biuletynem Urzędu Miasta Helu nr 8, grudzień 2010 rok.
Wersja papierowa Biuletynu dostępna jest w Urzędzie Miasta Helu i punktach handlowych na terenie miasta Helu.
Szanowni Państwo!
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich wyjątkowym okresem. Spotykamy się z krewnymi, znajomymi i myślimy, jak okazać sobie wzajemnie serdeczność, szukamy zgody, a obcy ludzie życzą sobie wesołych świąt. Mówi się, że w tych dniach działa na wszystkich duch świąt Bożego Narodzenia, który rozświetla nasze serca i spod skorupy oschłości wydobywa ciepło i dobre uczucia. Składając sobie życzenia spójrzmy na siebie z życzliwością i nie żałujmy sobie serdecznych słów. Życzę Państwu, aby spokój przepełnił wasze życie we wszystkich jego wymiarach. Zarówno spokój wewnętrzny, który pozwala nam na akceptację siebie i swojego życia, ale też zdolność do zawierania kompromisów i tolerancja dla innych ludzi przepajała codzienne życie społeczne w naszym mieście. Boże Narodzenie to wielkie święto rodziny. Składam Państwu i waszym gościom najserdeczniejsze życzenia. Oby duch tych świąt opromienił wasze dni i wypełnił je miłością i pokojem. Życzę także szczęśliwego i pomyślnego Nowego Roku.
Szanowni Państwo!
Kampania wyborcza dobiegła końca. Chciałbym serdecznie podziękować tym z Państwa, którzy przy urnach wyborczych zdecydowali się oddać na mnie swój głos. To dzięki Wam i w waszym imieniu będę mógł realizować swój program wyborczy. Pragnę też podziękować wszystkim mieszkańcom naszego Miasta biorącym udział w głosowaniu. Wysoka frekwencja świadczy, że uznali Państwo, iż udział w wyborach to nie tylko prawo, ale i obywatelski obowiązek. Gratuluję serdecznie wszystkim nowowybranym do Rady Miasta Helu radnym, i bardzo liczę na merytoryczną współpracę na rzecz rozwoju naszego Helu. Wszystkim biorącym udział w wyborach dziękuję za zaangażowanie w kampanii wyborczej. Była ona barwna, ciekawa i każdego z nas wzbogaciła o nowe doświadczenia, wiedzę i przemyślenia. Pragnę, aby praca dla dobra naszej małej ojczyzny wspólnie z radnymi w myśl przysłowia „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”, przebiegała w spokoju i była owocna. Problemy zwykłych ludzi są naszymi problemami, a ich rozwiązywanie powinno być naszym priorytetem. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo, dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby zrealizować nasze przedwyborcze zapowiedzi. Pamiętajmy, że brak zaufania mieszkańców to działanie w próżni społecznej. Brak pomocy ze strony współobywateli to prawdopodobnie porażka naszych wielu planów.
Szanowni Państwo, jak co miesiąc przedstawiam najnowsze informacje na temat realizowanych przez miasto przedsięwzięć.
W dniu 29 listopada br. podpisana została umowa o dofinansowanie realizacji projektu pn. „Remont budynku biblioteki publicznej oraz budowa placu zabaw w Helu”. Dofinansowanie przyznano w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, działanie „Odnowa i rozwój wsi”. Projekt obejmuje wykonanie ocieplenia i nowej elewacji budynku (jest to zakończenie rozpoczętej w roku 2007 inwestycji związanej z nadbudową budynku), zaś na terenie przyległym wybudowany zostanie nowy plac zabaw. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 461.136,09 zł, wysokość dofinansowania to 168.273,00 zł. Projekt realizowany będzie w roku 2011, po rozstrzygnięciu przetargów na wybór wykonawców poszczególnych elementów zadania. Dzięki temu budynek uzyska nowy, estetyczny wygląd, poprawią się warunki dla osób w nim przebywających, a tuż obok powstanie kolejny z prawdziwego zdarzenia plac zabaw dla naszych najmłodszych mieszkańców.
Trwa realizacja naszego największego przedsięwzięcia tj. „Uporządkowania gospodarki wodno – ściekowej na terenie Miasta Helu”. W chwili obecnej prace koncentrują się na ul. Wiejskiej, Kaszubskiej i Dworcowej. Przygotowywany jest także tuż obok boiska plac związany z budową przepompowni wód deszczowych oraz przepompowni ścieków przy ul. Adm. Steyera. Na terenie tym zostanie także wykonany parking dla osób korzystających z boiska, jak również dla odwiedzających nasze miasto turystów. Lada moment wykonawca rozpocznie roboty przy ul. Bocznej oraz Portowej. W związku z tym zajdzie konieczność zmiany organizacji ruchu i dojazdu do szpitala. Osoby, które nie będą musiały wjeżdżać na teren szpitala, będą mogły zostawiać swoje pojazdy na parkingu przy ul. Bocznej. Szczegółowe informacje zostaną podane do publicznej wiadomości z odpowiednim wyprzedzeniem.
Chciałbym także poinformować, że została opracowana ostateczna wersja koncepcji architektonicznej zagospodarowania Bulwaru Nadmorskiego. W związku z tym na drugą połowę stycznia planuję zorganizowanie otwartego spotkania z udziałem autorów koncepcji, w trakcie którego zostanie ona przedstawiona i omówiona, jak również będziemy prosili o opinie i uwagi co do jej założeń. O szczegółowym terminie i miejscu prezentacji powiadomimy odrębnie poprzez ogłoszenia na tablicach informacyjnych oraz na stronie internetowej.
Burmistrz
Mirosław Wądołowski
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu
wielu głębokich i radosnych przeżyć, radości płynącej ze spotkania z bliskimi,
wewnętrznego spokoju i pogody ducha.
Niech Nowy 2011 Rok przyniesie wiele szczęścia i satysfakcji z realizacji osobistych i zawodowych planów.
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.
Burmistrz Helu i pracownicy Urzędu Miasta Helu.
INFORMACJA DLA PODATNIKÓW PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są grunty, budynki, budowle a także urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewniają możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku od nieruchomości są:
- właściciel,
- użytkownik wieczysty,
- samoistny posiadacz,
- w niektórych przypadkach - posiadacz zależny nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Powstanie i wygaśnięcie obowiązku podatkowego:
Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Czynności i dokumenty związane z podatkiem od nieruchomości:
Zgodnie z art. 6 ust. 6 i ust. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnicy podatku od nieruchomości są obowiązani składać organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, sporządzone na formularzach według ustalonego wzoru:
- informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych (osoby fizyczne) w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub od zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania,
- deklaracje na podatek od nieruchomości (osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej) w terminie do dnia 15 stycznia roku podatkowego, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub od zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania.
Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność (lub znajduje się w posiadaniu) jednocześnie osoby fizycznej oraz osoby prawnej bądź jednostki organizacyjnej (w tym spółki) nieposiadającej osobowości prawnej, osoba fizyczna składa deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłaca podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne. W tym przypadku nie jest doręczana osobie fizycznej decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego.
Podatnicy obowiązani są do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego w
organie podatkowym właściwym dla podatku od nieruchomości. Obowiązek
złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego nie dotyczy podatników, którym
urząd skarbowy nadał numer identyfikacji podatkowej (NIP), oraz
podatników, którzy dokonali w urzędzie skarbowym zgłoszenia
identyfikacyjnego w związku z wykonywaniem obowiązków podatnika podatku
dochodowego, od towarów i usług lub akcyzowego, płatnika podatków,
płatnika składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.
Terminy i sposoby płatności podatku od nieruchomości
- osoby fizyczne - w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego - do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego – po uprzednim otrzymaniu decyzji w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za rok podatkowy,
- osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej - za poszczególne miesiące w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego - do 15 dnia każdego miesiąca – po uprzednim złożeniu deklaracji (DN-1) w sprawie podatku od nieruchomości za rok podatkowy.
Płatność w kasie Urzędu lub na jego rachunek:
Urząd Miasta Helu, Bank Pekao SA O/Hel nr 71-12405400-1111000049190072
INFORMACJA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW KORZYSTAJĄCYCH Z ZEZWOLEŃ
NA SPRZEDAŻ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH
Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.),zwaną dalej Ustawą, z dniem:
31 stycznia 2011 r.
upływa termin:
-
złożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim,
-
wniesienia I raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Zgodnie z art. 18 ust. 12 pkt. 5 w/w ustawy zezwolenie wygasa w przypadku:
-
niezłożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 111 ust. 4,
lub
-
niedokonania opłaty w wysokości określonej w art. 111 ust. 2 i 5 w terminach, o których mowa w art. 111 ust. 7.
Zgodnie z art. 18 ust. 10 pkt. 5 w/w Ustawy zezwolenie organ wydający cofa w przypadku:
1) nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a w szczególności:
a) sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw;
b) sprzedaży i podawania napojów alkoholowych z naruszeniem zakazów określonych w art. 14 ust. 3 i 4;
2) nieprzestrzegania określonych w ustawie warunków sprzedaży napojów alkoholowych;
3) powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego;
4) wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł;
5) przedstawienia fałszywych danych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 111 ust. 4;
6) popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie;
7) orzeczenia, wobec przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną albo wobec osoby odpowiedzialnej za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie, zakazu prowadzenia działalności gospodarczej objętej zezwoleniem.
OPŁATY WYNOSZĄ
(w przypadku gdy roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych nie przekroczyła kwot granicznych):
- zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu do 4,5% i piwa (obrót do 37.500 zł ) - 525,00 zł
- zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu od 4,5% do 18% (obrót do 37.500 zł ) - 525,00 zł
- zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 18% (obrót do 77.000 zł) - 2.100,00 zł
W przypadku gdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży, w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim przekroczyła:
- 37.500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa – wnosi opłatę w wysokości 1,4%ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
- 37.500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) – wnosi opłatę w wysokości 1,4%ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
- 77.000 zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu – wnosi opłatę w wysokości 2,7%ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim.
Powyższa opłata wnoszona jest na rachunek Urzędu Miasta Helu w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach:
do 31 stycznia, 31 maja, 30 września, danego roku kalendarzowego (pełnego roku obowiązywania zezwolenia).
Płatność w kasie Urzędu lub na jego rachunek:
Urząd Miasta Helu, Bank Pekao SA O/Hel nr 71-12405400-1111000049190072
Druk „oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych i piwa w 2010 r.”, znajduje się do pobrania na stronie: bip.hel.eu
NAJBLIŻSZE PŁATNOŚCI!
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych
- I rata do dnia 31 stycznia 2011 r.
Podatek od środków transportowych
- I rata do dnia 15 lutego 2011 r.
Podatek od nieruchomości
- I rata do dnia 15 marca 2011 r.
Opłata z tytułu z tytułu wieczystego użytkowania terenu
- do dnia 31 marca 2011 r.