PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
HEL – ZAGOSPODAROWANIE BULWARU NADMORSKIEGO - SYSTEM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ
Piątek, 11-02-2011 Opublikował/a: Marek Dykta Liczba wyświetleń: 2646
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

NOWE ZAGOSPODAROWANIE BULWARU NADMORSKIEGO


Przy współpracy z poznańskim biurem projektów EASST, przygotowałem koncepcję architektoniczno – urbanistyczną nowego zagospodarowania tego obszaru naszego Miasta. Jest ona uporządkowanie poszczególnych funkcji związanych z zagospodarowaniem Bulwaru Nadmorskiego, ich pogrupowanie i nadanie im atrakcyjnej, przyjaznej i sprzyjającej rekreacji i wypoczynkowi formy.

Prezentuję wizualizację, obrazującą proponowane rozwiązania.

W poniższym linku znajduje się do pobrania koncepcja zagospodarowania Bulwaru Nadmorskiego, która została zaprezentowana mieszkańcom Helu w dniu 27 stycznia 2011 roku.

http://bip.hel.eu/strony/4169.dhtml

2011.02.11 KONCEPCJA: HEL - ZAGOSPODAROWANIA BULWARU NADMORSKIEGO. SYSTEM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ.

BULWAR1   

Uwagi, sugestie i propozycje proszę zgłaszać na adres e-mail:



lub listownie na adres Urzędu Miasta Helu.

BURMISTRZ HELU

/-/ MIROSŁAW WĄDOŁOWSKI

 


HEL – ZAGOSPODAROWANIE BULWARU NADMORSKIEGO

SYSTEM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

 

ZAŁOŻENIA

 

Celem projektu jest rewaloryzacja nadmorskiego bulwaru poprzez powiązanie 4 zagadnień:

 

1. Nowoczesny charakter proponowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych.

2. Zachowanie historycznego charakteru miasta Hel oraz nawiązanie do tradycyjnej architektury

3. Zapewnienie miejsca na działalność gospodarczą

4. Zapewnienie atrakcyjności miejsca dla turystów i mieszkańców

  1. Projektowane obiekty architektoniczne odróżniają się od rozwiązań popularnych w innych miastach Polski. Mimo, iż mogą wzbudzać kontrowersje wśród tradycjonalistów, staną się swoistą atrakcją. Urbanistyczne rozwiązanie promenady w postaci pasma wypełnionego funkcjami, jest klarowną myślą przewodnią projektu.
     
  2. Proponowane rozwiązania architektoniczne mimo współczesnych form (pawilon handlowy i obiekt gastronomiczny zwieńczające pasmo zagospodarowania promenady), nawiązują do tradycyjnej architektury miasta, której budulcem jest w dużej mierze drewno. Okładzina drewniana elewacji nie tylko kojarzy się z historycznymi budynkami ale również nawiązuje do portowego ducha miejsca– drewnianych kadłubów łodzi. Również obłożenie tym materiałem falochronu sprawia, że staje się on przyjaźniejszy w odbiorze i przywołuje skojarzenie nadmorskiej miejscowości. Wrażenie to potęguje membranowa konstrukcja sceny przypominająca żagle.
    Proponowane również nowe obiekty zachowujące tradycyjne kształty architektury: dwuspadowe dachy: rozbudowa budynku straży pożarnej, obiekt gastronomiczny w jej sąsiedztwie oraz hotel w pobliżu portu. Stoiska handlowe zostały zaprojektowane jako funkcjonalne, nowoczesne i przenośne formy.
     
  3. Aktualne miejsca sprzedaży pamiątek, które chaotycznie opanowały przestrzeń bulwaru zostały zastąpione jednym dużym pawilonem handlowym oraz dziewięcioma pojedynczymi stoiskami. Ponadto zaprojektowano 2 obiekty gastronomiczne całoroczne z możliwością rozstawienia ogródków, budynek hotelowy z usługami wraz z restauracją w parterze. Ekrany multimedialne oferują również możliwość uporządkowanej reklamy.
     
  4. Jednym z czynników, który może wpłynąć na trakcyjność miejsca jest system informacji multimedialnej. Oferuje możliwość interaktywnego odbioru informacji. (poszczególne funkcje zostaną opisane poniżej). Głównym wizerunkiem jest jednak pasmo pośrodku promenady, które nazwaliśmy „pasmo active”. Oferuje ono możliwość spędzania aktywnie czasu, zarazem relaksując się. Przejście promenady nie zajmuje już tylko tyle czasu ile jest potrzebne na przemierzenie jej odległości z określoną prędkością. Można tu zatrzymać się w ogrodzie, zagrać w szachy, obejrzeć multimedialną galerię lub usiąść w salonie miejskim (szczegółowy opis poniżej).

Nowe funkcje handlowe porządkujące handel pamiątkami ułatwiają poruszanie się po promenadzie i likwidują dotychczasowe uciążliwe dla przemieszczających się turystów stoiska.
Dodatkowe funkcje gastronomiczne oraz hotelowe wzbogacą ofertę turystyczną.

 

OPIS POSZCZEGÓLNYCH OBIEKTÓW ARCHITEKTONICZNYCH I ELEMENTÓW ZAGOSPODAROWANIA

 

1. PROMENADA – PASMO ZAGOSPODAROWANIA

Posadzka promenady jest ułożona z płyt formatu 50x100 w kolorze piaskowca. Preferowany byłby kamień naturalny. Pośrodku znajduje się pasmo „active”. Zawiera ono bogatą ofertę rozrywki i relaksu.

Całość ma charakter ogrodu z roślinami nadmorskimi: sosny i trawy morskie. Zajmują one największą powierzchnię. Wśród traw znajduje się sadzawka. Pasma zieleni przecięte są pomostami drewnianymi (charakter molo) oraz pasmami posadzki kamienia o zmiennym formacie i ułożeniu (10x100 i 50x100).

Założyliśmy wyrównanie poziomu posadzki z minimalnym spadkiem w stronę falochronu. Dzięki temu falochron nie przesłoni widoku na zatokę siedzącym na ławkach

 

Funkcje pasma (od lewej do prawej)

  • Sadzawka
  • Drewniany deck z ławkami z szachownicą wśród drzew
  •  Wirtualna galeria składająca się z 9 monitorów przeznaczonych do zmiennej ekspozycji prac artystycznych. Projekcja obrazów mogłaby zostać przerywana reklamą. Ma to na celu usunięcie krzykliwej reklamy z promenady.
  • Plac zabaw wykonany z syntetycznej miękkiej nawierzchni z kilkoma zabawkami
  • Lustrzany pylon – rzeźba na osi nowo powstałego przejścia między ul. Wiejską a promenadą. 2 formy są symbolem bramy, lustrzana powierzchnia odbija prostopadłe widoki.
  • Urządzenie multimedialne, które pozwala wykonać zdjęcia na tle zatoki lub muzeum i bezpośrednio wysłać je mailem do znajomych.
  • Salon miejski – jest rodzajem molo, umeblowany kanapami z tworzywa sztucznego – stwarza klubowy charakter miejsca. Rozpięte płótno daje zacienienie i nawiązuje do kształtu przekrycia sceny tworząc kompozycje 2 żagli. Drewniana podłoga jest demontowalna i pozwala na dostęp do przepompowni wód deszczowych. Membrana podświetlana jest zmiennym kolorowym światłem LED.
  • Interaktywna mapa Helu – 2 pylony z ekranami LCD osadzone przy demontowalnym decku, przekrywającym drugi element przepompowni. Można na nich obejrzeć mapę miasta oraz wybierając poszczególne punkty dowiedzieć się więcej o danym miejscu.
  • Scena przekryta jest membraną na stalowej konstrukcji. Podest otoczony został szklaną ścianą zabezpieczającą przed wiatrem i deszczem. Membranę podświetlono zmiennym kolorowym światłem LED.
  • Fontanna – w posadzce rozmieszczony jest system dysz i sterowania ze zmiennym strumieniem wody. Dodatkowo przewidziano oświetlenie diodowe o zmiennej kolorystyce.

 

Falochron

Istniejący betonowy mur od strony promenady obłożony jest drewnem, które jest oderwane o kilkanaście cm od posadzki. W nocy pojawia się nastrojowe podświetlenie tego cokołu. Rozwiązanie to zapewnia nastrojowe oświetlenie powierzchni po której chodzimy nie powodujące oślepienia i jednocześnie umożliwiające patrzenie na wodę i nocne niebo.

Pogrubienie falochronu w konstrukcji stalowo-drewnianej umożliwia wkomponowanie wciętych długich ławek dla spacerujących i ukrycia dyskretnie koszy na śmieci. W falochron zostały wkomponowane przejścia na plażę o długości ok. 4m. Schody dzięki temu nie są już tylko zwyczajnym pokonaniem przeszkody, ale są też trybuny, z której można podziwiać widok na morze. Po obu stronach schodów wkomponowane są kwietniki. Na długości falochronu rozmieszczone są kwietniki z trawami morskimi.

 

System informacji multimedialnej

Sieć pylonów z ekranami LCD znajdującymi się w środkowym paśmie uzupełniona jest o samodzielne pylony w obszarze promenady. Np. od informacji multimedialnej dla fokarium, , informacja o życiu morza w pobliżu plaży, po praktyczne tablice interaktywne umożliwiające przejrzeć bazę hotelową miasta i rezerwację noclegu lub tablicę dla przypływających żeglarzy zlokalizowana jest w pobliżu mariny. Ze względu na położenie geograficzne marina będzie mieć duże znaczenie dla tego sportu w basenie Morza Północnego i Bałtyckiego. System ten powinien zatem być wielojęzyczny.

 

Balony z helem

W obszarze zatoki w odległości ok. 20m od brzegu zaprojektowano balony z helem. Zakotwiczone do dna i podświetlone nocą mogą stanowić niespotykaną atrakcję a zarazem być zobrazowaną grą słów. Ostatecznie mogłyby one stać się nośnikiem reklamowym.

 

2. NOWE OBIEKTY ARCHITEKTONICZNE

 

Pawilon handlowy przy fokarium

Pawilon umożliwia całoroczne użytkowanie w przeciwieństwie do aktualnych stoisk. Posiada 13 stanowisk po 9m2

Latem ściany szklane są zsunięte na bok i kupujący przemieszczają się w podcieniach. W zimie można wejść do jednego ze stanowisk i przemieszczać się wewnątrz całego obiektu. Na skrajach pawilonu znajdują się podcienia chroniące spacerujących przed ew. deszczem oraz zaplecze socjalne. Można założyć, że skrajne punkty mogą być wykorzystane jako prosta gastronomia.

Obiekt przewidziany jest jako konstrukcja stalowa prefabrykowana z elewacją drewnianą o wysokości attyki 3 do 3,5m.

 

Stanowiska handlowe

Zlokalizowane są na początku promenady oraz przed budynkiem straży pożarnej. Ich ilość może być zmienna. Wykonane są jako stalowa rama z wypełnieniem drewnianym oraz przeszkleniem na przestrzał. Dzięki przeszkleniu ustawienie takich pawilonów w linii nie spowoduje powstania zaśmieconym kartonami zaplecza pawilonów. Przestrzeń za stanowiskami będzie równie atrakcyjna. Zakładając, że przy możliwość składowania stoisk - mogły by one być demontowane poza sezonem. Oferują ok. 6m2 powierzchni handlowej.

 

Obiekt gastronomiczny przy straży pożarnej

Niewielki budynek o tradycyjnej formie nawiązującej do zespołu zabudowy muzeum. Wykonany w technologii murowanej. Pełni funkcje małej gastronomii. Oferuje 44m2 powierzchni użytkowej. Duże przeszklenia są chronione przed słońcem smukłą kolumnadą aluminiowych słupów.

 

Przebudowa i rozbudowa straży pożarnej

Zaproponowano rozbiórkę garażu przylegającego do istniejącego budynku. Dzięki temu ul. Strażacka zyska na randze i będzie łączyć promenadę z ul. Wiejską. Ulice te jak dotąd funkcjonują odrębnie. Tylnia część budynku nie będzie już zapleczem ale stanie się małym placem miejskim. Architektura przebudowy to połączenie historyzującej starej części z dobudową nowoczesnej bryły z podniesionym skośnym dachem. W starej części pozostanie hangar straży. W nowej części pomieszczenia biurowe oraz świetlica, która może służyć również mieszkańcom choćby na potrzeby teatru. Przewidziano też magazyn obsługujący scenę na promenadzie i ew. pokoje dla artystów. W parterze nowoczesnej części znajdują się toalety publiczne. Dawny budynek toalet ulegnie rozbiórce. Elewacja jest wykonana z okładziny drewnianej. Na piętrze przed przeszkleniami zamontowane są w celu ochrony przed światłem grube belki drewniane kojarzące się z portowym charakterem. Całość 325m2 pow. użytkowej. Wysokość nowej kalenicy: 6,5m.

 

Obiekt gastronomiczny – kawiarnia na placu

Dzięki nowej lokalizacji sceny i uwolnieniu przestrzeni na końcu promenady od handlu stworzono prawdziwy duży plac miejski, na którym będzie mogła zbierać się widownia przy scenie. Aby obsłużyć widzów gromadzących się na placu przewidziano obiekt gastronomiczny wykonany w konstrukcji stalowej, ze smukłymi słupami i podcieniem chroniącym przed słońcem i deszczem. Budynek posiada również dostępny dla gości taras na piętrze. Schody prowadzące na nie tworzą nietypową tylną elewację.

Kawiarnia ma 105m2pow. użytkowej i 3,5m wysokości kalenicy.

 

Obiekt usługowo – hotelarski

Zwieńczeniem promenady i domknięciem placu jest wyższy budynek zapowiadający większe kubaturowo inwestycje w obszarze portu. Jest on jednak całkowicie dopasowany do otaczającej zabudowy charakterem (skośne dachy) oraz wysokością kalenicy (13m). Parter mieści powierzchnię usługową dostępną od strony placu, lobby hotelu oraz dużą restaurację. Nad tą powierzchnią nadbudowane są 2 bryły mieszczące pokoje hotelowe wraz z łącznikiem pionu komunikacji. Pozostały obszar dachu parteru to taras – ogród dla gości hotelowych. Wszystkie pokoje oferują widok na zatokę i posiadają loggie.

Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6