Na ratunek fokom i morświnom, Dziennik Bałtycki 25.09.2009
Piątek, 25-09-2009 Opublikował/a: Urząd Miasta
Liczba wyświetleń: 3015Następna
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Jedna z największych światowych organizacji ekologicznych organizuje Błękitny Patrol WWF, który sprawdzać będzie bałtyckie brzegi i pomagać morskim ssakom.
Trwa nabór do Błękitnego Patrolu. to inicjatywa międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, która wspierać będzie stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. chodzi o pozyskanie wolontariuszy, którzy będą patrolować brzegi morskie i sprawdzać, czy na brzegu nie pojawiły się ssaki potrzebujące pomocy. W ostatnich dniach odbyły się spotkania informacyjne w różnych miejscowościach wybrzeża, m.in. we Władysławowie. Ale droga dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w Błękitnym Patrolu, nie jest zamknięta.
- Można się do nas cały czas zgłaszać - poinformowano nas w warszawskiej centrali polskiego oddziału WWF. - Na razie odbywamy spotkania informacyjne z wszystkimi zainteresowanymi osobami, dopiero potem nastąpi rekrutacja.
Czym będzie zajmował się Błękitny Patrol?
- Chcemy, aby nasi wolontariusze patrolowali plaże, każdy z nich będzie miał przypisany kilkumetrowy odcinek linii brzegowej - tłumaczy Monika Łaskawska z WWF, która jest koordynatorem całego projektu. - Uczestnicy patrolu zostaną przez nas przeszkoleni i wyposażeni. Będą potrafili udzielić znalezionej na plaży np. rannej foce pierwszej pomocy, chronić ją przed ciekawskimi, a przede wszystkim zawiadomią o zdarzeniu pracowników helskiej stacji Morskiej, którzy przybędą już z fachową pomocą.
Wolontariusze powinni być mobilni, mieszkać w pobliżu morza i dysponować czasem. Jak nas bowiem poinformowali twórcy Błękitnego Patrolu, może się np. zdarzyć, że przy zwierzęciu trzeba będzie rozbić namiot i pilnować je przez kilka godzin, bez względu na panującą aurę. W naszym regionie jednak to nie powinno się często zdarzać, bo pomoc z Helu powinna nadejść szybko. Błękitny Patrol WWF ma rozpocząć swoją działalność 1 stycznia 2010 r. Akcja potrwa przez trzy lata, Dla wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w tym ekologicznym przedsięwzięciu, ratującym ssaki morskie ,podajemy numer telefonu kontaktowego do koordynatora Moniki Łaskawskiej: (22) 849 84 69 lub 0 795 536 009.
Krzysztof Miśdzioł