PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Pomorskie Perły 2010 wyłonione. Wrak Bryzy - podwodna atrakcja Helu
Środa, 01-09-2010 Opublikował/a: Marek Dykta Liczba wyświetleń: 2533
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Pomorskie Perły 2010 wyłonione

Naszemiasto.pl 

2010.09.01

Pod wodą, pod końskimi kopytami, między koronami drzew i na 33 metrach ponad poziomem kaszubskiego oka – Perły w Koronie Województwa Pomorskiego 2010 mogą zaskakiwać turystów swoją obecnością. Dziesięciu laureatów trzeciej edycji regionalnego plebiscytu ogłoszonego przez serwis naszemiasto.pl zdobyło ok. 140 tysięcy Waszych głosów.
Wrak Bryzy - podwodna atrakcja Helu. Ostatnie chwile helskiej jednostki na wodzie - ok. 400 m od plaży.  Kawałek tej historii można zobaczyć w Muzeum Obrony Wybrzeża.

Wrak Bryzy - podwodna atrakcja Helu. Ostatnie chwile helskiej jednostki na wodzie - ok. 400 m od plaży. Kawałek tej historii można zobaczyć w Muzeum Obrony Wybrzeża. (© Fot. Krzysztof Miśdzioł)

Nowość, czyli motyw przewodni tegorocznych wyborów, może mieć różne oblicza. Wystarczy spojrzeć na wyróżniony przez Was zamek w Człuchowie, który po latach zastoju odzyskuje swój blask, i na warownię biskupów pomezańskich w Prabutach (w skali 1:16), już perłową, a wciąż jeszcze wyłaniającą się z pasji i pracy Włodzimierz Wiśniewskiego. A wrak wysłużonej Bryzy – podwodna atrakcja Helu? Tu liczył się pomysł zatopienia staruszki, ku uciesze ludzi aktywnych. Z koncepcji utworzenia Kolibki Adventure Parku na dawnym torze motocrossowym korzystają pasjonaci mocnych wrażeń. I jest w mieście pierwsza Perła w Koronie. Gniewino ma już drugą: w tym roku za cały Kompleks Turystyczno-Rekreacyjny Kaszubskie Oko, przed rokiem – za wieżę widokową o tej samej nazwie.

Z perełką w Małoszycach (gmina Nowa Wieś Lęborska) jest kłopot. Nowatorskiego charakteru repliki obozu rzymskiego wzniesionej przez Wiesława Formelę podważać nie można, ale urzędnicy starostwa powiatowego mają zastrzeżenia do legalności inwestycji. Czy sprawa skończy się w sądzie – przeczytacie o tym w dzisiejszym serwisie informacyjnym.

Nazwisko Ryszarda von Pilachowskiego wymieniają jednym tchem miłośnicy zamku w Przezmarku. Jego pasja i fundusze pozwoliły warowni wrócić do stanu z lat świetności. Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie (gmina Kępice, powiat słupski) utworzone w dawnej wozowni oraz rezerwat „Kręgi Kamienne” w Odrach do stanu perłowego doszły z pomocą funduszy unijnych. Kręgi są pierwszą w gminie Czersk inwestycją zrealizowaną ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Warcino wciąż walczy o tytuł jednego z 7 Cudów Unijnych Funduszy (w kategorii „obszary wiejskie”) w tegorocznym konkursie organizowanym pod egidą Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Cudowną perłą może zostać na początku października.

Kończymy ogłaszanie wyników plebiscytu zawołaniem „Na koń!”. Do ośrodków jazdy konnej, na oznakowane trasy i rajdy zapraszają inicjatorzy projektu Kociewie na 4 Kopyta. Koni na ziemi kociewskiej nie brakuje, tras przybywa, a nad realizacją nowatorskiego projektu czuwa Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie.

W 2010 roku głosowaliśmy na najciekawsze spośród najnowszych atrakcji turystycznych regionu: na absolutne nowości, ale też obiekty i trasy, które w latach 2008-2010 zostały poddane gruntownym zmianom na lepsze. Za wszystkie głosy i komentarze gorąco dziękujemy. Temat przyszłorocznych wyborów jest od dziś sprawą otwartą. Czekamy na Wasze propozycje.

Partnerami akcji są wydawnictwa Demart i PolskaTurystyczna.pl. Patronuje perłom Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Perły w Koronie Pomorza w latach 2008-2010

Biała Góra – kompleks śluz (2009)
Chojnice – bazylika (2008)
Człuchów – zamek (2010)
Gdynia - Kolibki Adventure Park (2010)
Gniew – zamek (2008)
Gniewino – wieża widokowa Kaszubskie Oko (2009), Kompleks Turystyczno-Rekreacyjny Kaszubskie Oko (2010)
Hel - domki rybackie (2009), wrak Bryzy - podwodna atrakcja Helu (2010)
Kartuzy - zespół poklasztorny (2008, 2009)
Kwidzyn - zespół katedralno-zamkowy (2008)
Lębork - baszta i mury obronne (2009)
Małoszyce - Obóz X Legionu Cezara (2010)
Nadole – miniskansen (2009)
Odry – rezerwat KRĘGI KAMIENNE (2010)
Pelplin - zespół pocysterski z bazyliką katedralną (2008, 2009)
Pomorskie – Mierzeja Helska (2008), Słowiński Park Narodowy (2008)
Prabuty - warownia biskupów pomezańskich w Prabutach - w skali 1:16 (2010)
Przezmark - zamek (2010)
Sianowo - sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub (2009)
Słupsk – ratusz (2009)
Tczew - zabytkowe mosty (2009), Kociewie na 4 Kopyta (2010)
Ustka – kurort (2008)
Wejherowo – Kalwaria Wejherowska (2008)
Warcino - Centrum Edukacji Regionalnej (2010)
Wirty - ogród dendrologiczny (2008)

  • Zagroda Albrechta w Swołowie - oryginalne, odrestaurowane zabudowania, w których przez trzy wieki, do 1945 roku, mieszkały kolejne pokolenia rodziny Albrechtów.

    Głosów: 212

  • Tańcząca fontanna w Malborku - od roku popisuje się przy muzyce na końcu deptaka od strony ul. Piłsudskiego, na placu miejskim.

    Głosów: 368

  • Faktoria Rzymska w Pruszczu Gdańskim, czyli starożytne grodzisko ze skateparkiem, ścieżkami rowerowymi i amfiteatrem

    Głosów: 688

  • Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie - główna nagroda w I edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy” w kategorii "rewitalizacja"

    Głosów: 750

  • Fontanna Czterech Kwartałów w Gdańsku, z których każdy mieni się wieczorem innym kolorem światła: pomarańczowym - Rybacki, niebieskim - Szeroki, białym - Wysoki, czerwonym - Kogi.

    Głosów: 55

  • Kolejka wąskotorowa w Helu - Muzeum Obrony Wybrzeża. Od dwóch sezonów lokomotywa i wagoniki kursują na trasie między stanowiskami artyleryjskimi dawnej niemieckiej baterii Schleswig Holstein.

    Głosów: 854

  • Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie (gmina Kępice) - zielone szkoły, wakacyjna szkoła języka i kultury, plenery, szlak Bismarcka, czyli nowe czasy w dawnej wozowni

    Głosów: 30184

  • Wrak Bryzy - podwodna atrakcja Helu. Ostatnie chwile helskiej jednostki na wodzie - ok. 400 m od plaży. Kawałek tej historii można zobaczyć w Muzeum Obrony Wybrzeża.

    Głosów: 4001

  • Obóz X Legionu Cezara w Małoszycach (gmina Nowa Wieś Lęborska) - inscenizacje historyczne, pokazy musztry, rusznikarnia, zbrojownia...

    Głosów: 12754

  • Mountainboard na stoku Koszałkowo - Wieżyca. Deski mają teraz kółka, hamulce i dozowniki prędkości. Orczyk jest ten sam.

    Głosów: 265

  • Krypta wielkich mistrzów w katedrze kwidzyńskiej. Otwarcie - 31 lipca br. Ekspozycja w prezbiterium, pod przezroczystą podłogą.

    Głosów: 608

  • Park Miniatur w Stryszej Budzie. Statua Wolności, Krzywa Wieża w Pizie, Chrystus Zbawiciel z Rio de Janerio, a także sanktuarium z Sianowa, kartuska kolegiata czy zamek krzyżacki z Bytowa - w skali 1:25, niedaleko Kartuz.

    Głosów: 243

  • Kajaki w Sulęczynie, czyli nowa przystań z wypożyczalnią kajaków, polem biwakowym oraz ofertą spływów i zawodów na Słupi.

    Głosów: 94

  • CEPR Szymbark - nowości: chatka trapera z Kanady (na zdjęciu), park linowy, dom Dom Powstańca Polskiego z Adampola i dom postawiony na nogi

    Głosów: 169

  • Centrum Hewelianum w Gdańsku ma dopiero 2. urodziny,a w CV - nagrodę główną konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „rewitalizacja”.

    Głosów: 194

  • Latarnia morska w Nowym Porcie od kilku lat jest w prywatnych rękach, a od 2008 r. oko turysty cieszy w wyremontowanym obiekcie Kula Czasu...

    Głosów: 967

  • Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich. Od czerwca tego roku podziwiać można stąd Krzyż Jezior Wdzydzkich.

    Głosów: 119

  • Kociewie na 4 Kopyta - koalicja ośrodków jeździeckich i kociewskich gmin na nowych trasach konnych

    Głosów: 15642

  • Promenada w Ustce. W maju tego roku blasku w stylu retro nabrał deptak o długości 400 metrów.

    Głosów: 718

  • Zamek w Człuchowie - na przedzamczu i międzymurzu trwa drugi etap rewitalizacji średniowiecznego zabytku.

    Głosów: 5660

  • Mury i baszty Lęborka. Pokrzyżackie budowle zmieniają wygląd, w projekcie jest przebudowa uliczek i nowości w muzealnych piwnicach .

    Głosów: 2182

  • Wzgórze Zamkowe w Dzierzgoniu - odkopane mury warowni krzyżackiej, spacerowe alejki, cztery punkty widokowe, w planach - amfiteatr

    Głosów: 2017

  • Muzeum Volkswagena w Pępowie, a w nim -od maja do września - kultowy garbus, hipisowski ogórek czy też oryginalny Kubelwagen ze straży pożarnej.

    Głosów: 82

  • Platforma widokowa w Kamienicy Królewskiej. Niezwykłe widoki na sześć jezior - Junno, Kamienickie, Białe, Czarne, Odnoga i Potęgowskie.

    Głosów: 61

  • Park linowy w Ostrzycach - zręcznościowa trasa licząca 270 m i 20 przeszkód, z finałowym zjazdem tzw. tyrolką - na linie, na odległość 50 m

    Głosów: 42

  • Kolibki Adventure Park - Gdynia: na dawnym torze motocrossowym największy w Polsce park dla pasjonatów mocnych wrażeń

    Głosów: 9650

  • Łeba Park, czyli park dinozaurów w Nowęcinie - ponad 100 prehistorycznych stworzeń na 20-hektarowej działce, w tym jedyny nad Wisłą brachiosaurus o wysokośi 13 m (© Fot. Piotr Kołakowski)

    Głosów: 91

  • Ścieżka Rowerowa nad Łupawą - Czarna Dąbrówka. 27 kilometrów oznakowanej trasy, w tym 7-kilometrowy nasyp kolejowy, zabytki, malownicze krajobrazy.

    Głosów: 785

  • Warownia biskupów pomezańskich w Prabutach - w skali 1:16 (autor: Włodzimierz Wiśniewski). Zamek powstaje na ruinach dawnej twierdzy.

    Głosów: 7613

  • Kompleks Turystyczno-Rekreacyjny Kaszubskie Oko w Gniewinie - ciekawostka goni tu ciekawostkę, a widok z 33-metrowej wieży na długo pozostaje w pamięci.

    Głosów: 20097

  • Szlak rowerowy z Lipusza do Wdzydz Kiszewskich przebiega przez Płocice, Loryniec i Czarlinę (20 km). Wdzydzki Park Krajobrazowy proponuje rowerzystom sześć tras, z najdłuższym, 50-kilometrowym szlakiem dookoła Jezior Wdzydzkich.

    Głosów: 32

  • Przystań żeglarska w Tczewie - po latach zaroiło się tu od żagli, jachtów, statków i stateczków, motorówek i kajaków.

    Głosów: 148

  • Park Północny w Sopocie, I etap rewitalizacji - tegoroczny finalista konkursu Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich

    Głosów: 24

  • Wieża widokowa na górze Rowokół w Słowińskim Parku Narodowym - od ubiegłego roku bez przeszkód służy turystom.

    Głosów: 47

  • Ptasia Górka i pokazy sokolnicze w Kociewskiej Zagrodzie w Godziszewie koło Skarszew, czyli zobaczyć z bliska jak leci jastrząb, sowa czy sokół. Żaden film przyrodniczy nie jest w stanie tego oddać.

    Głosów: 936

  • Park Kamienny nad jeziorem Kłodno, zmodernizowana plaża, a także Ławka Partnerstwa w sąsiedztwie Kaczego Rynku - od tego sezonu witają turystów w Chmielnie.

    Głosów: 58

  • Punkt Informacji Turystycznej ze sceną koncertową w Ostrzycach oraz zagospodarowany teren plaży publicznej nad Jeziorem Ostrzyckim w gminie Somonino - otwarcie na początku sierpnia

    Głosów: 3697

  • Złota Góra - miejsce widokowe z nowym amfiteatrem oraz Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu. Wszystko świeże.

    Głosów: 32

  • Parowóz - Żuławska Kolej Dojazdowa. Px48-1907 kursuje w relacji Nowy Dwór Gdański - Stegna w soboty i niedziele w lipcu i sierpniu 2010 r.

    Głosów: 852

  • Rezerwat „Kręgi Kamienne” w Odrach - pierwsza inwestycja zrealizowana w gminie Czersk ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

    Głosów: 26297

  • Zamek w Przezmarku - pasja i fundusze Ryszarda von Pilachowskiego pozwalają powrócić warowni do stanu z lat jej świetności.

    Głosów: 12010

  • Park Przygody Przywidz - jest miejscem odpoczynku, zabawy i spędzania wolnego czasu dla całej rodziny.

    Głosów: 116

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij »

Wyniki głosowania:

30184 głosy
26297 głosów
20097 głosów
12010 głosów
7613 głosów
3697 głosów
2017 głosów
967 głosów
750 głosów
718 głosów
Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6