PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Dzień Edukacji Narodowej
Czwartek, 14-10-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 1338
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

14 październik - Dzień Edukacji Narodowej


Dzień ten jest świętem edukacji- tego, do czego niestety nie wszyscy dziś przywiązują taką wagę, jak powinni. Wielu młodych nie szanując tych, którzy przekazują im wiedzę, nie zdają sobie sprawy, jak wielkie mają szczęście.


http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://spkraczewice.republika.pl/dzien%2520edukacji.jpg&imgrefurl=http://annopolestare.szkolnastrona.pl/index.php%3Fp%3Dm%26idg%3Dmg,28,38&h=300&w=400&sz=86&tbnid=Obtt-gTV36SOMM:&tbnh=93&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Ddzie%25C5%2584%2Bedukacji&zoom=1&q=dzie%C5%84+edukacji&usg=__RejWWkZK_2tzk8s4Ipgy3jftIlo=&sa=X&ei=jb62TPPjPNq5jAfZx6ilCg&ved=0CCwQ9QEwBA


Trochę historii
14 października w naszym kraju jest obchodzony Dzień Edukacji Narodowej, który zastąpił świętowany dawniej Dzień Nauczyciela. Jest to rocznica utworzenia w 1773 roku z inicjatywy ówczesnego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej.

Komisja, której pierwotna nazwa brzmiała: „Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca” była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Zorganizowała trzystopniowe szkolnictwo oparte na hierarchicznej zależności niższych szczebli od wyższych. Powstały dwie Szkoły Główne – w Krakowie i w Wilnie, którym podlegały szkoły średnie a im elementarne.

Do głównych reform systemu oświaty, obok wprowadzenia trzystopniowego podziału, zaliczyć należy: opracowanie nowego systemu nauczania, wprowadzenie podręczników w języku polskim, polską terminologię naukową, reformę Akademii Wileńskiej i Krakowskiej, utworzenie seminariów dla nauczycieli, wprowadzenie lekcji wychowania fizycznego, utworzenie 'Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych' (instytucji opracowującej podręczniki i programy nauczania) oraz dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami.

Współcześnie
Na mocy artykułu 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku, zwanej Kartą Nauczyciela, rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej uznano za oficjalne święto wszystkich pracowników oświaty. W każdej szkole organizowane są uroczyste apele. W tym dniu wszyscy uczniowie powinni zastanowić się nad rolą nauczyciela w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia.

Na świecie
Dzień Nauczyciela jest świętem nie tylko Polskim. Jest obchodzony w większości krajów świata, różnicą jest tylko data. W Argentynie przypada on 11 września, w Brazylii 15 października, w Chinach 10 września a na Węgrzech jest to zawsze pierwsza niedziela czerwca. Czasem w poszczególnych państwach podobnie, jak w Polsce data wiąże się z lokalnymi wydarzeniami, jednak nie wszędzie. Przykładem tych drugich jest np. Japonia. W jej kalendarzu najbardziej zbliżonym świętem do polskiego Dnia Edukacji Narodowej jest Dzień Sportu obchodzony w drugi poniedziałek października.


Należy także wiedzieć, że Światowy Dzień Nauczyciela (Word Teacher’s Day) obchodzony jest także pod patronatem UNESCO. Ma to miejsce od 1994 roku a datą wybrano 5 październik.




Źródło:
http://www.ithink.pl/artykuly/aktualnosci/polska/dzien-edukacji-narodowej/

Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6