PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Dzień Łącznościowca, Dzień Listonosza
Poniedziałek, 18-10-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 1293
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Dzień Łącznościowca,
Dzień Listonosza



Poczta i telekomunikacja to dwa z wielu współczesnych środków łączności.  Poczta Polska, a właściwie jej pracownicy, świętować będą jubileusz 450-lecia istnienia tak ważnej instytucji.

Zorganizowanie regularnego połączenia pocztowego w Polsce zawdzięczamy królowi Zygmuntowi II Augustowi, który 18 października 1558 r. ustanowił regularne połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem i Wenecją, wydając tzw. "Dekret warszawski" następującej treści:
... W piśmie niniejszym podajemy do powszechnej wiadomości, iż - mając na oku własną, tudzież Naszych poddanych wygodę, abyśmy zarówno My jak oni mogli wygodniej do Włoch przesyłać zarówno listy jak też inne tam załatwiać sprawy urządzamy stałą łączność czyli ustanawiamy tak zwaną p o c z t ę, tj. rozstawne konie Kraków - Wenecja, kursujące stale w oznaczonych okresach, latach i dniach.
Ażeby zaś poczta takowa tym lepiej i sprawniej swe zadanie spełniać mogła - wyznaczamy na dyrektora dla niej szlachetnie urodzonego P r o s p e r a P r o w a n ę, Naszego pośrednika w Krakowie, którego prawość i obrotność są Nam dobrze znane: zarządzamy więc pismem niniejszym, aby wszyscy uznali go i poczytali za dyrektora tejże poczty. Temuż dajemy zarazem pełną i nieograniczoną władzę zarządzania i kierowania rzeczoną pocztą wraz z konnymi gońcami tudzież zawiadywania i spełniania wszystkiego, co do urzędu dyrektora i opiekuna poczty należy.
Pokrycie wszystkich kosztów - na kurierów, konie i wszystkie inne z tym związane potrzeby wraz z zapewnieniem wolnego, wygodnego domu tudzież dostarczenie wszystkiego co się okaże niezbędne - do Nas musi należeć. Toteż w zamian za to rzeczonego Prospera Prowanę zobowiązujemy, aby wszelkie opłaty listowe składał skrzętnie do kasy i wpłacał do skarbu Naszego, zdając nam równocześnie ścisły obrachunek i sprawozdanie z dochodów i wydatków. Aby zaś czynności te mógł swobodnie załatwiać, przydzielamy mu na ten cel dom w Krakowie zwolniony zupełnie od powinności udzielania w nim gospody dla gości zarówno swojskich jak obcych przybyszów, jako też od wszelkich innych ciężarów.

O tym wszystkim zawiadamiamy wszystkich Naszych poddanych w Królestwie Naszym, zwłaszcza zaś zamieszkałych w mieście Krakowie, jak niemniej marszałków Królestwa i dworu Naszego polecając, aby niniejsze rozporządzenie Nasze zachowywali jako w całości prawomocne i zatwierdzone, nie próbując go w czymkolwiek naruszyć ze względu na powagę osoby Naszej. W dowód wiarygodności itd.

Dano w Warszawie, w sam dzień św. Łukasza Ewangelisty, roku pańskiego 1558, a w 29-tym panowania Naszego. (-) Zygmunt August Król podpisał.
Dekret pisany był w języku łacińskim, a jego tłumaczenie na język polski znajduje się m.in. w podręczniku FILATELISTYKA PRAKTYCZNA opracowanym przez wybitną polską filatelistkę Marię G r ö e r, wydanym w 1975 roku.

Józef Pszczółka




Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6