PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
"Mamy cel - Ratujmy Hel"
Środa, 10-11-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 1894
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Uczniowie III LO w Gdyni
chcą ratować Półwysep Helski



dbKsenia Pisera
2010-11-08, Aktualizacja: 2010-11-08 15:32


Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni podjęli się nowego zadania. Uczą siebie nawzajem konieczności dbania o środowisko naturalne. Mają nadzieję, że pozwoli to "uratować Hel".

Konferencja "Mamy cel - Ratujmy Hel" odbyła się 8 listopada. W auli szkoły, przy ul. Legionów 27, uczniowie wraz ze specjalistami Uniwersytetu Gdańskiego omawiali zagrożenia i możliwe rozwiązania kwestii niszczejącego środowiska półwyspu.

- Celem konferencji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z zachowaniem naturalnego stanu Półwyspu Helskiego - mówi Karolina Hłasko, opiekun spotkania i nauczycielka III LO w Gdyni.
- Kwestie omawiamy pod kątem powstania portu we Władysławowie oraz szybkiego rozwoju turystyki w regionie.


Spotkanie było podzielone na trzy części. Konferencję rozpoczęły prezentacje projektów uczniów. Następnym punktem programu były wykłady specjalistów Uniwersytetu Gdańskiego, którzy odpowiadali również na pytania zgromadzonej młodzieży. Spotkanie zamknęła anglojęzyczna debata uczniów z gośćmi. Konferencja była inicjatywą licealistów gdyńskiej "trójki".

- Przygotowywaliśmy się do konferencji od września - mówi Julia Ziemann, uczennica i jedna z organizatorów konferencji.
- Problemy Półwyspu Helskiego to także nasze problemy. Większość z nas jest powiązana z Helem, nie tylko więzami rodzinnymi. Lubimy tam wypoczywać i nie chcemy tracić tej możliwości poprzez lekceważenie zagrożeń względem półwyspu.


Wśród tematów omawianych na konferencji był problem nierównomiernego rozwoju turystyki na Helu. Udowodniono, że wciąż powstające pola campingowe to nie atut, ale zagrożenie dla regionu. Przedstawiono również ranking niebezpieczeństw ekologicznych na półwyspie, dla środowiska biologicznego morza. Fizyczne niszczenie środowisk naturalnych zwierząt, nad-eksploatacja połowów ryb i terenów oraz zanieczyszczenia to główne czynniki wpływające na kondycję Morza Bałtyckiego.

- "Jesteśmy zanieczyszczeni jak Bałtyk" - mówi prof. Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Krzysztof Skóra - Ochrona przyrody jest odnową dla rozwoju cywilizacyjnego człowieka. Chcemy by nasze geny pchnęły dalsze generacje, jednak o ich rozwoju decyduje natura.


Źródło: http://hel.naszemiasto.pl/artykul/648598,uczniowie-iii-lo-chca-ratowac-hel,id,t.html




Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6