Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
Wtorek, 09-11-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta
Liczba wyświetleń: 1486Następna
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
9 listopada – rocznica Nocy Kryształowej
Od 20 lat obchodzona jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. 9 listopada 1938 roku w całych Niemczech zabijano i prześladowano Żydów, podpalano synagogi, niszczono mienie żydowskie, około 20 tysięcy Żydów wysłano do obozów koncentracyjnych.
Naziści starali się przedstawić te wydarzenia jako spontaniczny protest Niemców, wywołany zabójstwem dyplomaty niemieckiego von Rotha, przez żydowskiego emigranta. Upowszechnili też nazwę pogromu – Kryształowa Noc dla uwypuklenia strat materialnych (stłuczone kryształowe szyby sklepów) oraz zamaskowania okrucieństw, których ofiarami padli Żydzi. W istocie doszło wówczas do inspirowanych przez władze i starannie przygotowanych incydentów, stanowiących część procesu pozbawiania Żydów wszelkich praw i przyzwolenia na ich bezkarne mordowanie.
Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem ustanowiony został także jako dzień pamięci o wielkiej tragedii, wywołanej wybuchem nienawiści etnicznej.(...) Wydarzenie to było niestety tylko preludium do wielkiej tragedii jaka spaść miała w następnych latach na naród żydowski oraz wszystkie inne grupy, skazane przez hitlerowski reżim na zagładę.
- Tego dnia przypominamy o zagrożeniu jakie niosą za sobą te nienawistne ideologie oraz o konieczności promowania wartości tolerancji i szacunku dla mniejszości etnicznych, rasowych, religijnych itp. – wskazuje Krzysztof Sierżantowicz z Elbląskiego Centrum Społecznego Młodych Socjalistów im. Ireny Sendlerowej. - Chociaż w Polsce faszyzm oraz antysemityzm są powszechnie potępiane w debacie publicznej nadal, mimo bardzo bolesnych doświadczeń naszej historii, żywe w niektórych kręgach są przekonania i stereotypy niebezpieczne dla demokratycznego i tolerancyjnego społeczeństwa. Rasizm wyrażany w sposób werbalny nadal obecny jest na polskich stadionach. Zdarzają się incydenty z użyciem fizycznej przemocy wobec osób innego pochodzenia etnicznego.
Źródło: http://www.oska.org.pl/pl/artykuly/artykul/152,152.html