PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Dzień Transplantacji
Środa, 26-01-2011 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 3025
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się


26 stycznia - obchodzimy Dzień Transplantacji

 


Osoby, które zdecydują się zostać po śmierci dawcami narządów, uratują życie innym - podkreślają lekarze.(...)


Sknera nera
Sknera nera - Maciej Żuński


W Polsce żyje ok. 10 tys. osób z przeszczepionymi narządami. W ostatnich latach wykonywanych jest rocznie średnio 1,5 tys. operacji przeszczepiania narządów. Najczęściej są to nerki, w dalszej kolejności - wątroba, serce           i trzustka. Trzustkę zazwyczaj przeszczepia się razem z nerką.


plakat



Według danych zebranych przez podporządkowane ministrowi zdrowia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji Poltransplant,         w Warszawie, w ubiegłym roku przeszczepiono 1423 narządy, z których 1383 pochodziły od dawców zmarłych, a 40 od osób żywych. Narządy te wszczepiono 1398 biorcom. Najwięcej transplantacji dotyczyło nerek - przeszczepiono ich w ubiegłym roku 1067 biorcom. Dwadzieścia dwie pobrane nerki przeszczepiono wraz z trzustką biorcom z nefropatią cukrzycową (których własne nerki zostały uszkodzone przez cukrzycę). Przeprowadzono trzy przeszczepy płuca; dwukrotnie przeszczepiono pojedyncze płuco, jeden raz oba płuca. Nie przeprowadzano natomiast zabiegów kombinowanego przeszczepienia serca i płuc.


plakat



Wykonano także 95 przeszczepów serca i - zgodnie z danymi Poltransplant - jest to najmniejsza liczba tego typu operacji od 1996 roku.(...)


"W potocznej świadomości funkcjonuje wiele mitów i fałszywych opinii na temat pobierania narządów do transplantacji. Tymczasem wiedza bywa często przesądzająca przy podejmowaniu decyzji, które mogą ratować życie i zdrowie innych" - podkreślił prezes stowarzyszenia, Krzysztof A. Pijarowski.


Podziel sie
Podziel się - Hanna Dąbrowska



Dzień Transplantacji obchodzony jest w Polsce od 2003 roku, 26 stycznia.

Właśnie 26 stycznia w 1966 roku miał bowiem miejsce pierwszy w Polsce udany przeszczep narządu - nerki. Operacja, którą przeprowadzili profesorowie Jan Nielubowicz i Tadeusz Orłowski, odbyła się w I Klinice Chirurgii warszawskiej Akademii Medycznej.


Nie wszystko mozna kupic
Nie wszystko można kupić - Joanna Mielcarek



Narząd do przeszczepu pobrano od chorej po ciężkim wypadku, która doznała udaru mózgu. Nerkę pobrano, kiedy serce kobiety przestało pracować i nie udała się próba reanimacji. Jej nerkę wszczepiono dziewiętnastoletniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej. Operacja trwała zaledwie 57 minut, a kilka minut po jej zakończeniu wszczepiona nerka zaczęła funkcjonować.

Pierwszą na świecie udaną transplantację nerki - a zarazem pierwszy przeszczep w historii transplantacji - przeprowadzili w 1945 roku w Bostonie dr Earnest Landstein, dr Charles Hufnagel i dr David Hume. Biorcą narządu, pobranego od zmarłego dawcy, była ciężarna kobieta. Przeszczepiona nerka podjęła pracę.

Reaktywacja zycia
Reaktywacja życia - Krzysztof Fabiniak


Drugi przeszczep, tym razem rodzinny, przeprowadził w 1954 roku dr Joseph E. Murray, także w Bostonie. Opracował sposób przeszczepienia nerki, który obowiązuje do dziś. Przeszczepił pacjentowi nerkę brata bliźniaka.

W USA przeprowadzono także pierwsze przeszczepy wątroby (1963) i trzustki (1966). Pierwszy przeszczep serca miała natomiast miejsce w 1967 roku        w Republice Południowej Afryki.

W Polsce pierwszy udany przeszczep serca przeprowadził w 1986 roku w Zabrzu prof. Zbigniew Religa, wątroby - w 1987 roku w Szczecinie prof. Stanisław Zieliński, a trzustki - w 1988 roku w Warszawie prof. Jacek Szmidt.

Nie wszystko mozna kupic

Nie wszystko można kupić - Joanna Mielcarek





Źródło: http://www.skladak.jaw.pl/aktualnosci/?26-stycznia-obchodzimy-dzien-transplantacji,24




Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6