Nie spychaj fok z plaży do morza, tylko naucz się je chronić
Sobota, 21-11-2009 Opublikował/a: Marek Dykta Liczba wyświetleń: 2860
Następna
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Nie spychaj fok z plaży do morza, tylko naucz się je chronić.
Dziennik
Bałtycki - wydanie z dnia 20.11.2009 r.
K. Miśdzioł,
zdjęcie: Miki
- WWF będzie także prowadził wideomonitoring miejsc, gdzie są największe szanse na odtworzenie foczej kolonii - zapowiada Paweł Średziński z polskiego oddziału tej organizacji. - Być może dzięki temu staniemy się świadkami pierwszych od bardzo dawna foczych narodzin na polskim wybrzeżu.
Chodzi oczywiście o narodziny w naturalnym środowisku, małe foczęta bowiem już od kilku lat przychodzą na świat w helskiej Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. WWF, ze słynnym fokarium, cały czas zresztą współpracuje przy wieloletnim planie ochrony tego wciąż zagrożonego na południowym Bałtyku gatunku. W 2010 roku na
Latem na plażach będzie rozprowadzany "Błękitny poradnik", zawierający informacje na temat foki szarej oraz o tym, jak się zachować w sytuacji spotkania z nią na plaży. Do tej bowiem pory z wiedzą rodaków na ten temat dobrze nie jest. Z badań sondażowych przeprowadzonych na zlecenie WWF wynika, że np. co czwarty Polak, widząc na plaży fokę, zaganiałby ją do wody, aby sprawdzić, czy nie jest chora. A prawie co trzeci pytany w sondażu podszedłby do foki, by zrobić jej zdjęcie. Taki sam odsetek chciałby polewać zwierzę wodą.
- Te wyniki tłumaczą zachowanie Polaków na plażach, chociaż takiego zachowania nie usprawiedliwiają - komentuje Średziński. - W sytuacji, w której ponad połowa mieszkańców Polski nie wie bądź nie jest pewna tego, czy foka szara występuje w Bałtyku, stan wiedzy o tych ssakach i zachowaniu w przypadku spotkania z foką na plaży jest wciąż bardzo niski.