PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Foka w helskich portach
Piątek, 05-02-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 2776
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
W dniu 2 lutego 2010r. otrzymaliśmy informację, że w basenie Portu Marynarki Wojennej w Helu na krze odpoczywa foka. Po przybyciu na miejsce obserwacji i wykonaniu serii zdjęć stwierdzono, że jest to kilkuletni samiec foki szarej (Halichoerus grypus). W związku z faktem, że foka przebywała dość daleko od brzegu, pracownikom Stacji Morskiej w Helu nie udało się dotrzeć do niej na tyle blisko, by mogli dokładnie ocenić stan jej zdrowia i kondycję fizyczną.

foka 04.02.2010
Następnego dnia foka nadal odpoczywała na krze w porcie wojennym. Dwa dni później (4 lutego br.) zwierzę zostało zauważone na terenie najgłębszego z basenów portu rybackiego w Helu, gdzie podobnie jak w poprzednich dniach odpoczywało na lodowej krze.

foka 2,
Dopóki foka ma nieograniczoną możliwość   ucieczki do wody i przebywa  daleko od brzegu, nie ma sposobu zdiagnozowania jej stanu zdrowia ani podjęcia ewentualnych prób  niesienia jej pomocy. A dopóki ucieczką broni się przed każdą próbą zbliżenia, jest nadzieja, że potrzebuje jedynie odpoczynku. Pozwólmy jej na to, obserwując ją z daleka.

Rozpoczął się okres, w którym coraz częściej będzie można zobaczyć foki na polskim wybrzeżu. Przełom lutego i marca o czas narodzin fok szarych, może się więc zdarzyć, że szczenięta tego gatunku pojawią się na naszych plażach. Niezmiennie apelujemy do wszystkich, którzy zaobserwują  fokę na brzegu czy w wodzie o niezakłócanie jej spokoju i kontakt ze Stacją Morską IO UG w Helu pod numerem telefonu:

(58) 675-08-36 lub 601-88-99-40

Tekst: Monika Selin

Foto: Paweł Bloch
Hel, 05.02.2010r.

 
Gdy spotkasz fokę:
Co robić?

Nie zbliżaj się! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!
Pozwól foce wyjść na brzeg!  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!

Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii  Plus  601–88–99–40 !

Pamiętaj!
Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to!
Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu !
Zawiadom Stację Morską UG w Helu!  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.           
(telefony całodobowe:  601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36)   

Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6