PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Elektrośmieci – ważna sprawa
Środa, 17-02-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 2568
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Elektro śmieci – ważna sprawa
Alina Konieczna


360 tysięcy uczniów piątych klas wie, co robić z zużytym sprzętem. Największy program edukacji ekologicznej w Polsce wystartował już po raz trzeci.

 
Ponad 5 tysięcy szkół podstawowych w całej Polsce rozpoczęło realizację III edycji programu edukacyjnego "Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE” (ZSEE – Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny). Organizatorem programu jest ElektroEko. To organizacja odzysku elektrośmieci, która od 3 lat prowadzi działania edukacyjne w tym czasie edukacją dotycząca prawidłowego gospodarowania ZSEE zostało objętych ponad 360 tysięcy uczniów.

III edycję programu organizator wzbogacił o platformę edukacyjną www.szkolazsee.pl, o interaktywną grę "Świat bez elektrośmieci” oraz o konkurs dla szkół uczestniczących w programie.

Projekt programu został opracowany we współpracy merytorycznej z Politechniką Warszawską – Wydziałem Inżynierii Środowiska. Patronat nad projektem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Środowiska Departament Gospodarki Odpadami.

Z każdym rokiem zainteresowanie szkół programem rośnie, dlatego też organizator postanowił zwiększyć jego zasięg. Adresatami tego edukacyjnego przedsięwzięcia są piątoklasiści, ich nauczyciele a także cała społeczność szkolna i lokalna, która pośrednio również zapoznaje się z zagospodarowaniem ZSEE.

Dzięki platformie edukacyjnej szkoły mają ułatwiony dostęp do materiałów dydaktycznych i dodatkowych atrakcji, które sukcesywnie pojawiają się na stronie, m. in.: gry edukacyjne, sondy, quizy, ciekawostki czy newslettery. Każda szkoła, która przystąpiła do III edycji programu, może założyć własnego Eko-Bloga, by dzielić się swoimi spostrzeżeniami z realizacji programu oraz przemyśleniami o śmieciach ze szkołami.

Dodatkową atrakcję projektu stanowi konkurs "Świat bez ZSEE”. Mogą wziąć w nim udział wszystkie szkoły, które przeprowadzą zajęcia programowe. W ramach rywalizacji konkursowej szkoły przygotowują plakaty, które będą propagować problem ZSEE wśród społeczności szkolnej. Organizator przewidział wysokie nagrody pieniężne i upominki dla uczniów. Prace konkursowe szkoły mogą nadsyłać do 9 kwietnia 2010 roku.

Edukacja dotycząca sposobów minimalizacji zagrożenia, jakie dla środowiska stanowi ZSEE, to bardzo ważny element programu edukacyjnego "Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”. Uczniowie uczestniczący w programie dowiedzą się o niebezpieczeństwie, jakie dla zdrowia człowieka oraz środowiska może stanowić zużyty sprzęt porzucony lub wyrzucony do śmietnika razem z innymi odpadami.

W Polsce od października 2005 obowiązuje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Ustawa wprowadza zakaz wyrzucania elektrośmieci do zwykłych osiedlowych śmietników i zobowiązuje społeczeństwo, a także gminy i instytucje (w tym szkoły) do prawidłowego pozbywania się ich, czyli oddawania do punktów zbierania w gminach lub sklepach.
Wiedza Polaków dotycząca praw i obowiązków wynikających z ustawy, a także świadomość ekologiczna są bardzo niskie. Zmienić to może tylko solidna edukacja. Proponowany szkołom program edukacyjny, dzięki ciekawym i oferowanym bezpłatnie materiałom, stanowi wartościowe uzupełnienie prowadzonych przez szkołę działań edukacyjnych i może przyczynić się do promowania wśród dzieci dobrych wzorców.
Szkoły prowadzą program, korzystając z bezpłatnych pakietów edukacyjnych, w których skład wchodzą: poradnik dla nauczyciela wraz ze scenariuszami zajęć lekcyjnych, plakaty, film edukacyjny, plany lekcji dla piątoklasistów oraz broszury edukacyjne dla rodziców.

Materiały opracował zespół ekspertów. Autorem poradnika dla nauczycieli jest prof. Andrzej Kraszewski z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, ekspert uczestniczący od początku w pracach nad tworzeniem w Polsce systemu zbierania odpadów ZSEE. Scenariusze zajęć lekcyjnych opracowała Honorata Waszkiewicz, autorka i koordynator ogólnopolskiego programu "Zielony Certyfikat”. Materiały edukacyjne wchodzące w skład pakietu zyskały pozytywne recenzje specjalistów wekologii. Projekt recenzowały dr Anna Kalinowska, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym oraz mgr Iwona Górka, nauczyciel przyrody w prywatnej szkole podstawowej "Didasko”.


artykuł pochodzi z:
 http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100204/KRAJ/699094845
Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6