PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Trudne początki foczego życia
Czwartek, 08-04-2010 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 2059
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

W Bałtyku foki szare (Halichoerus grypus) przychodzą na świat zawsze na przełomie lutego i marca, choć w sąsiednim Morzu Północnym ich narodziny mają miejsce jesienią. Są to jednak dwie zupełnie odrębne populacje. Ta biologiczna cecha wyraźnie je różni. Dlatego sposoby zarządzania obu populacjami są odmienne, jak również inny jest zakres działań ochronnych.
Zazwyczaj ciężarne samice fok szarych na miejsce porodu wybierają miejsca ustronne, brzegi wysp i plaże stałego lądu. Zdarza się jednak, że w porze rozrodu Bałtyk pokrywa się lodem. Wówczas oczekujące narodzin potomstwa foki nie mają dostępu do wybrzeży i szczenią się na skraju tafli pokrywającego morze lodu. Taka sytuacja jest dość korzystna dla matki i młodych. Warunki na lodzie są bardziej sterylne, a niebezpieczeństwo niepokojenia przez ludzi czy zaobserwowania przez potencjalnego drapieżnika – teoretycznie znikome.
Foki szare nie mają wpływu na termin narodzin swojego potomstwa. Lód zaś pojawia się o różnych porach bałtyckiej zimy.
trudne poczatki
Jeżeli jest w porze rozrodu i utrzymuje się stabilnie przez 2 – 3 tygodnie w okresie karmienia młodych, to wszystko jest porządku. Samice mają dość czasu na wykarmienie potomstwa. Gorzej bywa wtedy, gdy w tym okresie przychodzi czas odwilży i sztormów. Lód zaczyna pękać i łamać się, topi się. Czasami taką sytuację powodują pracujące na morzu lodołamacze. Efekt jest ten sam. Młode, wpadając do wody, często tracą kontakt z matkami. Rozpraszają się i szukając stabilnego podłoża, płyną w różnych kierunkach. Ich szanse na przetrwanie radykalnie spadają. Nie dokarmione, nie umiejące jeszcze polować na ryby, jeśli tylko mają dość sił, docierają do lądu.
Można przypuszczać, że tego typu sytuacja mogła mieć miejsce w tym roku. Znalezione na polskim brzegu młode foki szare były niezwykle małe. Ich masa ciała wahała się od 10,6 kg do 12,15 kg (choć, gdy się urodziły były na pewno nieco cięższe). Dla porównania masa tegorocznych fok, które przyszły na świat w fokarium Stacji Morskiej IOUG wynosiła od 15,8 kg do 19,55 kg, zaś po zakończeniu dwutygodniowego okresu karmienia przez matki – od 52,3 kg do 68,85 kg. To bardzo duża różnica.

Na szczęście współczesna wiedza o ich potrzebach jest na tyle dobra, że człowiek potrafi je uratować. Kompensuje w ten sposób ubytki w zasobach fok, wynikające z tych rodzajów śmiertelności, których sam stał się przyczyną – np. wzrostu toksycznych zanieczyszczeń czy przyłowu.


Tekst: Krzysztof Skóra, Monika Selin
Foto: Paweł Bloch
07.04.2010r.


http://hel.ug.edu.pl/aktu/lastminut/trudne_poczatki.htm
Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6