Każdy z nas zastanawiał się jak nakrętki mogą pomóc w zbieraniu funduszy na leczenie, czy rehabilitację. Wiele osób szukało miejsca, gdzie można oddać zebrane w domu nakrętki.
W social mediach każdy z nas na pewno widział zbiórki nakrętek w celu pomocy chorym.
Czy ta pomoc rzeczywiście dociera do potrzebujących?
Radni poprosili Burmistrza Helu o zakup pojemnika na nakrętki i nie musieli długo czekać, Urząd Miasta zakupił pojemnik w kształcie serca i już 16 stanął przed ratuszem.
Zastanawialiśmy się na jaki cel zbierać nakrętki, a przede wszystkim, czy rzeczywiście pieniądze trafiają do potrzebujących. Zależało nam, by pomoc trafiła jak najbliżej Helu i znaleźliśmy rodzinę ze Swarzewa, która zbiera nakrętki na leczenie synka. Skontaktowaliśmy się z nimi i w ten właśnie sposób wszyscy możemy pomóc Wojtusiowi, który choruje na rzadką chorobę genetyczną. Dziecko wymaga stałej rehabilitacji i leczenia. Przed nim poważna i kosztowna operacja, na którą rodzice nie mają funduszy. Jednakże ta opercja to szansa dla ich syna.
Każdy może pomóc, bo nie trzeba dużo. Wystarczy pamiętać, aby wyrzucając pustą butelkę czy opakowanie po soku/mleku odkręcić zakrętkę i wrzucić do jakiegoś pojemnika czy siatki. Kiedy uzbiera nam się już większa ilość przynosimy nakrętki do serca przy Urzędzie Miasta. My dostarczymy zebrane nakrętki do Swarzewa, a Rodzina Wojtusia do firmy recyklingowej. Firma skupując zakrętki, przekazuje wpłatę na konto fundacji, pod której opieką jest Wojtek.
W punktach skupu płaci się za czysty polimer PET (polietylen), z którego są wykonane nakrętki. Jest to innego rodzaju tworzywo sztuczne niż butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Czysty polietylen, zamieniony w granulat, daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania czy rury PCW, a nawet na obudowy komputerów.
Jest też druga korzyść, która pojawia się mimochodem: butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, a tym samym objętość odpadów się zmniejsza. Opakowanie z zakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu.