PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
29 czerwca - Święto Miasta
Poniedziałek, 29-06-2020 Opublikował/a: Żanna B. Sępińska Liczba wyświetleń: 280
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

29 czerwca - Święto Miasta.

Planowaliśmy na ten czas uroczyste odsłonięcie Helskiego Neptuna z inauguracją nowego Festiwalu. Niestety, COVID-19 pokrzyżował nam plany:(

Widzieliście już na terenie miasta flagi?
Flaga Helu oraz flaga z logo Helu.
Przygotowaliśmy dla Państwa kilka ciekawostek o tym magicznym miejscu:)

ŚM2020_1Hel jest początkiem Polski, miastem na Mierzei Helskiej, która zawdzięcza mu swoją nazwę. Na całej długości Helu rośnie las, w którym ukryte są pamiątki z przeszłości.

A Hel intrygował podróżników od dawna, był dawniej trudno dostępny (brak drogi lądowej), a później ustanowiony Rejonem Umocnionym Hel (specjalna strefa militarna unormowana dekretem prezydenta RP w 1936 r.), blokowała Hel turystom do 1995 roku.

Hel, jako kaszubska wioska, został po raz pierwszy wspomniany w 1198 r., jako centrum obszaru handlu śledziami nazywanego Gellen. W jednej z duńskich kronik z 1219 r. wspomniano, że uszkodzony statek króla Waldemara II Zwycięskiego postawiono na lądzie na „Wyspie Hel”. Do XIII wieku wieś stała się jednym z najważniejszych centrów handlowych regionu, konkurując z pobliskim Gdańskiem. Wówczas wieś uzyskała prawa miejskie od księcia Pomorza Świętopełka II Wielkiego (1266). Przywileje potwierdzono później w 1378 r., kiedy miasto znalazło się pod panowaniem Krzyżaków.

Wiek XVII i XVIII w dziejach Helu zapisały się tragicznie. Liczne pożary i napaści, a także zarazy spowodowały wyludnienie osady, co spowodowało utratę praw miejskich 1 1872 r. Budowa niewielkiego portu (1892-93) przyczyniła się do ponownego ożywienia tego miejsca. Port był schronieniem dla łodzi i kutrów, ale także dla statków wycieczkowych. W v1896 r. Hel uzyskał status "kąpieliska bałtyckiego".

ŚM2020_2Po zakończeniu I wojny światowej Polska miała niewielki dostęp do morza i Hel był przez długi czas najsilniejszym ośrodkiem rybołówstwa i popularną miejscowością letniskową.

W 1922 roku Hel otrzymał kolejowe połączenie. Do czasu wybuchu II wojny światowej Hel pięknie się rozwijał. Zbudowano szkołę, kościół katolicki, powstał port Marynarki Wojennej oraz dwie placówki naukowe.

Hel był ostatnim niepodległym terytorium Rzeczypospolitej, broniony do 2 października.

Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6