Rola pracodawców w szkolnictwie zawodowym w Powiecie Puckim – debata
W puckim ratuszu odbyła się debata „Rola pracodawców w szkolnictwie zawodowym w Powiecie Puckim”. Na zaproszenie Starosty Puckiego swoje prelekcje wygłosili: Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – Adam Krawiec oraz Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Gdańsku – Jan Główczewski.
Po wystąpieniach rozpoczęła się właściwa debata dot. rozwoju szkolnictwa zawodowego. Jej moderatorem był dr Piotr Zamojski z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Do debaty wprowadzili: Jarosław Filipczak z Pomorskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Tadeusz Puszkarczuk – wójt Gminy Puck, Aleksander Struck – dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 we Władysławowie oraz dr hab. inż. Marek Dzida – prof. nadzw. Politechniki Gdańskiej, prorektor ds. kształcenia. W dyskusji wzięli udział również zebrani goście – głównie pracodawcy z terenu Powiatu Puckiego, ale również samorządowcy.
Na zakończenie spotkania podpisano osiem umów dotyczących utworzenia nowych klas patronackich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie oraz w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku. Umowy podpisali dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele zainteresowanych firm.
Dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Muzeum Ziemi Puckiej
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Muzeum Ziemi Puckiej dotację w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – Wspieranie działań muzealnych”. Celem tego priorytetu jest wspieranie działalności w zakresie opieki konserwatorskiej nad muzealiami, archiwaliami i księgozbiorami, a także – prezentacji zbiorów w postaci atrakcyjnych poznawczo projektów wystawienniczych i wydawniczych. MZP otrzymało dofinansowanie na modernizację wystawy stałej w oddziale „Hallerówka” we Władysławowie. Wystawa o gen. Józefie Hallerze i jego roli w dziejach Pomorza zostanie zaprezentowana w nowej, plastycznej aranżacji z wykorzystaniem multimedialnej formy przekazu. Liczymy, że efektem realizacji tego zadania będzie bardziej przyjazna i dostępna dla różnych grup odbiorców ekspozycja muzealna, wpisująca się w politykę i ofertę kulturalną regionu, a zwłaszcza miasta Władysławowa, które jest dużym ośrodkiem turystycznym. Opowieść o generale Józefie Hallerze w nowej odsłonie planujemy zaprezentować w listopadzie 2016 r.
Również dzięki decyzji komisji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie sfinansowany zakup do zbiorów Muzeum Ziemi Puckiej największej prywatnej, krajowej kolekcji obiektów związanych z tabacznictwem i rogarstwem. Uzupełni ona już posiadany przez Muzeum zbiór dotyczący tego typowego kaszubskiego zwyczaju i dzięki temu stanie się najliczniejszą polską kolekcją obiektów o tej tematyce. Planujemy, że już we wrześniu br. – po podstawowych zabiegach konserwacyjnych – zostanie ona zaprezentowane w siedzibie Muzeum w Pucku.
Nowe mikroprzedsiębiorstwa w Powiecie Puckim
Radni Powiatu Puckiego podczas marcowej sesji nadzwyczajnej wyrazili zgodę na podpisanie umowy partnerskiej z Powiatem Wejherowskim w sprawie złożenia wspólnego wniosku, a następnie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 – działanie 5.7 NOWE MIKROPRZEDSIĘBIORSTWA
Projekty w tym działaniu są ukierunkowane na utworzenie oraz zapewnienie trwałości nowo utworzonych mikroprzedsiębiorstw, realizowane w postaci wsparcia związanego z rozpoczęciem działalności gospodarczej, przez osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, w tym osoby niepełnosprawne (z wyłączeniem osób przed ukończeniem 30 roku życia).
Wartość projektu wyniesie od 12 do 14 mln złotych. Będzie realizowany od listopada roku bieżącego do października roku 2019. Ma objąć od 300 do 400 osób bezrobotnych.
Wydział Edukacji, Zdrowia, Kultury i Promocji
Starostwo Powiatowe w Pucku
84-100 Puck ul. Orzeszkowej 5
tel. +48 586734205
fax. +48 586734191