Hel był ostatnim polskim bastionem na Pomorzu, walczącym z niemieckim agresorem w wojnie obronnej 1939 r. Jego załoga skapitulowała dopiero 2 października. Pamięć o wspaniałych postawach bohaterskich Obrońców Helu jest fundamentem naszej przyszłości. Naszym obowiązkiem jest oddawać im cześć i chwałę, co czynimy w corocznych obchodach "32 Dni Obrony Helu".
2 października od wczesnych godzin rannych spotykaliśmy się przy pomnikach bohaterów, zapalaliśmy znicze pamięci, mieliśmy możliwość wysłuchania okolicznościowych przemówień.
Jest nam niezmiernie miło, że wiele osób i stowarzyszeń uczestniczyło w tych obchodach.
Dziękujemy przedstawicielowi Instytutu Pamięci Narodowej za przybycie i przemówienia.
Podczas obchodów nie zabrakło władz miasta, przedstawicieli IPN, Żandarmerii Wojskowej, ZSO w Helu, ZKP o Hel, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej, Muzeum Obrony Wybrzeża i Stowarzyszenia Terra Helensis, Stowarzyszenia Alternatywny Cypel, Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, ZZOM,ZHP
Na początku obchodów w miejscu pamięci bohaterskim Obrońcom Helu z 2. Morskiego Plutonu Żandarmerii walczących w obronie Półwyspu Helskiego w 1939 roku.
Kolejnym miejscem obchodów było spotkanie przy tablicy Kontradmirała Stefana Frankowskiego, Dowódcy Morskiej Obrony Wybrzeża w wojnie obronnej w roku 1939.
Następnie została odprawiona msza święta w intencji Obrońców Helu.
Po mszy udaliśmy się na cmentarz komunalny, gdzie pod Pomnikiem Obrońców Helu z 1039 roku, gdzie odbyła się główna uroczystość. Wysłuchaliśmy przemówienia okolicznościowego, pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty i znicze pamięci.
Zachęcam do zapoznania się z historią tego pomnika (kliknij tu)
O Obrońcach Helu - żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza - pamiętają także funkcjonariusze Straży Granicznej z Władysławowa. Wiązankę kwiatów złożył komendant placówki Straży Granicznej z Władysławowa ppłk Krzysztof Maluchnik.