Kilkuosobowa delegacja z Helu, składająca się z przedstawicieli Urzędu Miasta Helu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu, pojechała do Warszawy na Święto Drzewa.
Podczas obchodów Święta Drzewa odebrano nagrodę dla helskiej topoli Heleny, która została wybrana Drzewem Roku 2017.
Przepełnieni radością i dumą przywieźliśmy piękne statuetki oraz dyplomy.
Aktor Bartłomiej Topa każdego roku uczestniczy w Święcie Drzewa. 10 października mieliśmy okazję, na Polach Mokotowskich, sadzić drzewo wspólnie z aktorem .
Wkrótce więcej zdjęć i multimediów.
Poniżej przemówienie przygotowane na obchody Święta Drzewa.
Topola ,,Helena” rośnie w najpiękniejszym zakątku Polski. Jest to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na położenie geograficzne, ale również z powodu występujących tu specyficznych warunków klimatycznych. Klimat nadmorski oraz helska bryza próbują ją ,,złamać”, jednak nasze drzewo dzielnie stawia im opór. Rzymski filozof Seneka Młodszy powiedział, że „Drzewo nie smagane wichrem rzadko kiedy wyrasta silne i zdrowe.”
Nazwa topoli nie jest przypadkowa. Podkreśla ona tożsamość miejsca, w którym rośnie, bowiem w języku staropolskim nazwa ,,Hel” oznacza ,, wydmę, pustkowie, cypel”. Warto dodać, iż topole należą do drzew, których piękno ujawnia się z wiekiem.
Helski ,,populus” na trwałe związany jest ze społecznością miasta i tworzy jego wspólnotę.
Drzewo było i jest świadkiem wielu zdarzeń i przemian helskiej wspólnoty. Jej życie związane jest z dramatem działań wojennych i bohaterskiej obrony Helu. Obroną miasta przez 32 dni dowodził komandor Zbigniew Przybyszewski. Żona bohaterskiego obrońcy miała na imię Helena.
Pod koniec XVIII wieku Francja uczyniła z topoli symbol wolności, równości, braterstwa, rozumu. Niech więc topola „Helena” stanie się symbolem takich wartości naszej społeczności helskiej.
Dawniej ,,Helena” stała w towarzystwie bliźniaczej topoli (również pomnika przyrody), która, niestety, nie wytrzymała silnego naporu wiatru. Pozostał po niej tylko pień, z którego stworzono rzeźbę przedstawiającą rybaków wciągających sieci do łodzi. Tym samym powstał nowy pomnik nawiązujący do historii miasta i jego rybackiej tradycji. Mamy nadzieję, że ,,Helena” nie podzieli losu swojej siostry i długo jeszcze będzie zachwycała swoim pięknem turystów maszerujących w stronę w plaży, a dla mieszkańców stanie się patronem i symbolem szlachetnych cech.
Nasza Topola czarna ma około 220 lat, około 30 metrów, Pomnikiem przyrody jest od 1973 roku.
Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie helska Helena została okrzyknięta Drzewem Roku. Kilka lat temu nasz dąb Franciszek uplasował się na 4 miejscu. Gratulujemy organizatorom wspaniałej akcji, Święto Drzewa pod hasłem „Drzewo – Przyjaciel” i akcje edukacyjne z nim powiązane są potrzebne, by podnosić świadomość o niezliczonych korzyściach, jakie dają nam drzewa. Wspaniałe są akcje zachęcające do sadzenia i ochrony drzew, czy zbiórki makulatury
Warto sadzić drzewa, efekty akcji będą wprawdzie widoczne dopiero za klika lat, ale jakże piękne będą to efekty. Warren Edward Buffett powiedział „Jeden siedzi dziś w cieniu dlatego, że inny dawno temu posadził w tym miejscu drzewo”.
Helena będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2018! To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Zrobimy wszystko, co
w naszej mocy, by polska topola otrzymała ten wspaniały tytuł, bo przecież na to zasługuje.
Z tego miejsca pragnę poprosić, abyście w lutym pomogli Państwo Helenie w uzyskaniu korony. Zagłosujcie proszę i namawiajcie znajomych i rodzinę do głosowania. Walczyć będziemy wspólnie o nagrodę dla Polski, niech cała Europa dowie się jak piękne drzewa rosną w Polsce.
Żanna B. Sępińska
kierownik ds. promocji miasta Helu