PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Niezwykłe właściwości bursztynu
Środa, 07-04-2021 Opublikował/a: Żanna B. Sępińska Liczba wyświetleń: 345
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
grafika

Bursztyn od wielu lat cieszy się wielką popularnością i ma oddanych miłośników. Wiadomo, że jest to zastygnięta przed tysiącami czy nawet milionami lat żywica. Fascynuje ze względu na różnorodność odmian i barw, a także uwięzione w bursztynie rośliny i zwierzęta – ma zaklętą w sobie historię. My wykorzystamy go do wykonania repliki helskiej latarni, o czym pisaliśmy wcześniej. Jak co tydzień publikujemy ciekawostki powiązane z tematem nowego rekordu Guinnessa, który zamierzamy zdobyć. Bursztyn i latarnie morskie to tematy wiodące, wkrótce będziemy mogli pokazać zdjęcia z pierwszego etapu wykonywania rzeźby.


Poszperałam trochę w Internecie na temat bursztynu. Wcześniej już czytałam o jego właściwościach, ale teraz wczytałam się głębiej. Bursztyn od dawna wykorzystywany był przy produkcji ozdób i biżuterii, nie wszyscy jednak wiedzą, że bursztyn nie tylko pięknie wygląda, ale również ma pozytywny wpływ na organizm a nawet posiada właściwości lecznicze. Już w poprzednich stuleciach wierzono w jego niezwykłe właściwości przyciągające pomyślność i zdrowie. Bursztyn, dawniej nazywany złotem Północy, od wieków używany jest w medycynie naturalnej. W starożytności, ze względu na obecne w nim składniki odżywcze, fascynował znanych myślicieli: Arystotelesa, Owidiusza i Talesa z Miletu. Kładziono go pod poduszką, by zwalczył bezsenność. Wierzono, że bursztyn chroni przed chorobami.


Bursztyn, zwany także jantarem, uważany jest przez radiestetów za kamień życia, ponieważ obecne w nim jony ujemne są korzystne dla naszego organizmu. Amber wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych. Posiada niezbędne do funkcjonowanie minerały, takie jak krzem, magnez, wapń, potas, żelazo. Dzięki tym pierwiastkom pomaga na dolegliwości związane z żołądkiem, woreczkiem żółciowym i nerkami. Kwas bursztynowy zawarty w kamieniu wspomaga perystaltykę jelit i poprawia pracę nerek. Ponadto jantar działa antybakteryjnie, uspokajająco, przeciwzapalnie, antytoksycznie i przeciwwirusowo. Pomaga w gojeniu ran, obniża ciśnienie tętnicze krwi i zwiększa odporność organizmu.


Litoterapeuci stosujący w leczeniu kamienie szlachetne, uważają, że bursztyn pozytywnie działa na naszą psychikę i wykazuje działanie uspokajające. Stosują bursztyn w postaci nalewki jako lekarstwo na wiele dolegliwości, między innymi na katar, infekcje wirusowe dolnych i górnych dróg oddechowych i przeziębienie i grypę. Picie bursztynowej nalewki jest w szczególności zalecane zapobiegawczo w sezonie jesienno-zimowym, kiedy łatwiej złapać katar, przeziębienie czy grypę. Babcie nacierały miksturą plecy oraz klatkę piersiową w czasie stanów gorączkowych, zapalenia płuc oraz oskrzeli. Nalewka bursztynowa jest również wykorzystywana przez osoby cierpiące na reumatyzm oraz silne migreny.

Może ktoś się skusi na nalewkę? Oto rzepis: ok. 50 g kawałków bursztynu umyć i wsypać do karafki kryształowej, zalać 250 g spirytusu 95% tak aby spirytus znajdował się przynajmniej 1-2 cm nad bursztynem. Przygotowaną nalewkę należy umieścić w ciemnym miejscu. Po dwóch tygodniach nalewka jest gotowa (im dłużej nalewka stoi w naczyniu, tym ma lepsze właściwości terapeutyczne). Nie trzeba jej przecedzać, ani przelewać. Bursztyn w spirytusie nie rozpuszcza się dobrze, ale wydziela mikroskopijne cząsteczki lecznicze, zabarwiając spirytus na kolor złoty. Po wyczerpaniu nalewki można kawałki bursztynu pokruszyć i powtórnie zalać spirytusem. W taki sposób można bursztyn użyć dwa razy.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6