Już nie możemy się doczekać naszej bursztynowej latarni, musimy się uzbroić w cierpliwość. W ubiegłm tygodniu pokazaliśmy kilka zdjęć z procesu tworzenia, dziś kolejna ciekawostka na temat "złota Bałtyku". Bursztyn jako jeden z najbardziej docenianych pod różnymi względami darów natury swoje miejsce znalazł także w kosmetyce. Kosmetyki z bursztynem pokochały zwłaszcza osoby potrzebujące pielęgnacji cery dojrzałej. Bursztyn dzięki swoim właściwościom z powodzeniem wykorzystywany jest w pielęgnacji anti-aging.
Niezwykłe, odmładzające właściwości bursztynu zdobyły sobie uznanie w kosmetologii na całym świecie, ale największą popularnością pod tym kątem cieszy się zwłaszcza bursztyn bałtycki. Właściwości “złota Północy” zachowane są tak długo, jak nie podda się bursztynu działaniu wysokiej temperatury. Musi być mielony bardzo długo i wolno, aby proces nie wytworzył ciepła.
Bursztyn jest naturalnym antyoksydantem, który przyspiesza odbudowę komórkową, rozświetla i regeneruje skórę, poprawia jej metabolizm, neutralizuje wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry. To naturalny filtr UV, który chroni skórę i włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ma działanie brązujące i poprawiające koloryt cery. Kremy, olejki, mydła, pudry, balsamy… jest w czym wybierać...
Najcenniejszym składnikiem dla kosmetologii jest kwas bursztynowy (kwas 1,4- butanodiowy), który działa jak biostymulator. Występuje w postaci dość dużych białych kryształów. Spełnia rolę antyutleniacza (spowalnia procesy starzenia), stosowany w maściach pozwala zregenerować siły, zmniejsza opuchliznę. Najważniejszym zastosowaniem kwasu wydają się być produkty, które zapobiegają starzeniu się ludzkiego organizmu- tutaj kwas spełnia rolę inhibitora („hamulca” powstrzymującego utratę) jonów potasu.
Drugim składnikiem jest olej bursztynowy- olejowa ciecz o ciemnym kolorze
i charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu, zalicza się do grupy olejków eterycznych. Zawiera 70% terpenów i seskwiterpenów, fenole, alkohole, ketony, związki hydro-aromatyczne, kwas bursztynowy, octowy i inne kwasy karboksylowe. Szybko nasącza skórę wnikając w głąb tkanki, wprowadza tam przewagę anionów i udrażnia przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Ułatwia przy tym wchłanianie związków aktywnych.
Trzeci, ważny składnik to zmikronizowany bursztyn. Stosowany do produkcji kremów regenerujących, uelastyczniających, wygładzających skórę. Dzięki bardzo maleńkim rozmiarom drobiny bursztynu wnikają w głąb skóry, przenikają przez warstwę rogową naskórka bezpośrednio oddziałując na warstwy żywe, gdzie przyspieszają odnowę skóry i aktywizują układ immunologiczny, pochłaniają promieniowanie słoneczne.
Popularność zyskały w ostatnim czasie rollery do twarzy wykonane z naturalnych kamieni. Nie mogło zabraknąć masażera do twarzy wykonanego ze „złota Bałtyku”. Niweluje obrzęki i działa detoksykująco. Doskonale sprawdza się do przywrócenia spojrzeniu świeżości i lekkości. Pobudza mikrokrążenie skórne, co przekłada się na lepsze odżywienie.